HEC-i i Skavicës, qeveria miraton projektligjin për negocimin e kontratës me Bechtel - Business Magazine Albania

HEC-i i Skavicës, qeveria miraton projektligjin për negocimin e kontratës me Bechtel

Qeveria ka miratuar projektligjin për negocimin e kontratës me kompaninë amerikane Bechtel International, për projektimin dhe ndërtimin e hidrocentralit te Skavices. Hartimi i kontratës do të bëhet me asistimin e Avokaturës së Shtetit.

Ndërtimi i HEC-it sipas projektligjit ndahet ë dy faza. Faza e parë e cila lejon Bechtel të paraqesë programin në Këshillin e Ministrave. Faza e dytë ku nis studimi fiziologjik i hapësirës, projektimin dhe ndërtimin. Kostot janë llogaritur në 308 milionë euro për alternativën me digë të ulët dhe 510 milionë euro për alternativën me digë të lartë.

LEXO: HEC Moglica fillon prodhimin e energjisë elektrike

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH) do të shërbejë si faktor kontraktues dhe do të paguajë kostot e fazës së parë. KESH shprehet se është një projekt me vlefshmëri për vendin tonë dhe se do të paguajë veten brenda 10 vitesh funksionimi. Hidrocentrali i Skavicës do të jetë pjesë e kaskadës së Drinit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0