HEC Moglica fillon prodhimin e energjisë elektrike

HEC Moglica fillon prodhimin e energjisë elektrike

HEC Moglica

Hidrocentrali i Moglicës, një nga dy hidrocentralet në kaskadën e Devollit, ka nisur prodhimin dhe shitjen e energjisë elektrike.

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Bleinda Balluku vizituan të hënën HEC-in për të parë nga afër punën.

HEC-i është ndërtuar nga kompania norvegjeze Statkraft. Diga e HEC Moglicës është me një lartësi prej rreth 167 metra e lartë, një nga më të lartat në botë të llojit të vet.

Lexoni: Ushtria amerikane teston për herë të parë armën elektronike që nuk gabon shënjestër

Ndërtimi i saj filloi në vitin 2015 dhe ishte planifikuar vënia në punë e hidrocentralit në tremujorin e dytë të 2020-ës.

Nisja e punës në Moglicë pritet të rrisë kapacitetin prodhues në vend. HEC-i ka një kapacitet të instaluar prej rreth 184 MW dhe prodhim mesatar vjetor prej 450 Gwh.

Në fjalën përshëndetëse, kryeministri Edi Rama tha se vitin tjetër pritet të nisë ndërtimi i HEC Skavicës, pas përfundimit këtë vit të projektit të detajuar inxhinierik.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0