HEC Moglica fillon prodhimin e energjisë elektrike

HEC Moglica

Hidrocentrali i Moglicës, një nga dy hidrocentralet në kaskadën e Devollit, ka nisur prodhimin dhe shitjen e energjisë elektrike.

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Bleinda Balluku vizituan të hënën HEC-in për të parë nga afër punën.

HEC-i është ndërtuar nga kompania norvegjeze Statkraft. Diga e HEC Moglicës është me një lartësi prej rreth 167 metra e lartë, një nga më të lartat në botë të llojit të vet.

Lexoni: Ushtria amerikane teston për herë të parë armën elektronike që nuk gabon shënjestër

Ndërtimi i saj filloi në vitin 2015 dhe ishte planifikuar vënia në punë e hidrocentralit në tremujorin e dytë të 2020-ës.

Nisja e punës në Moglicë pritet të rrisë kapacitetin prodhues në vend. HEC-i ka një kapacitet të instaluar prej rreth 184 MW dhe prodhim mesatar vjetor prej 450 Gwh.

Në fjalën përshëndetëse, kryeministri Edi Rama tha se vitin tjetër pritet të nisë ndërtimi i HEC Skavicës, pas përfundimit këtë vit të projektit të detajuar inxhinierik.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale