Haxhinasto inspektime në aeroportin dhe ujësjellësin e Kukësit


Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, ka zhvilluar disa inspektime në qytetin e Kukësit. Ndalesa e parë e Ministrit ishte aeroporti i Kukësit, për të cilin Haxhinasto tha se janë të gjitha mundësitë që të fillojë operimin me fluturime kombëtare dhe ndërkombëtare.

“Bashkë me Aviacionin Civil, po bëjmë një vlerësim të shpejtë për të parë mundësitë për të ndërhyrë në infrastrukturën e aeroportit, që të jetë funksional. Nga llogaritjet duhen 2,5 mln euro investime që aeroporti të jetë operacional. Ka nevojë për kolaudim të pajisjeve që janë në konservim prej kohësh. Ky aeroport do tё ketë impakt social dhe ekonomik për zonën, pasi pritet të hapen 250 vende pune. Nuk përjashtojmë mundësinë për ngritjen e një ndërmarrje shtetërore për të menaxhuar aeroportin e Kukësit. Në fazën dytë do të shikojmë mundësinë për ta lidhur me autostradën, dhe nuk përjashtohet mundësia e ndërtimit të një rruge të re përreth aeroportit”.

Haxhinasto-inspektime-në-aeroportin-dhe-ujësjellësin-e-Kuksit-businessmag

Më tej ministri Haxhinasto inspektoi punimet për Ujësjellësin e ri të qytetit të Kukësit. Ministri tha se reforma e Ujit ka filluar të japë rezultatete pozitive në qytetin e Kukësit.

“Mbledhja e faturave është përmirësuar ndjeshëm, nga 30 % që ka qenë mbledhja më parë, në 5 muaj ka shkuar në 80 %. Kjo ka sjellë edhe përmirësim të furnizimit më ujë, nga 2 orë që ka qenë mesatarja në ditë, ka shkuar në 12 orë në ditë. Aktualisht këtu po punohet për fazën e dytë, dhe nëse punimet do të vazhdojnë më këtë ritëm, besoj se jemi në rrugën e mbarë dhe ujësjellësi do të përfundojë brenda afateve. Me rëndësi është që të ruajmë cilësinë e punimeve, për të patur ujë cilësor për banorët e qytetit”.

 

/Business Magazine Albania

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale