Hava Maloku – lidh LinkedIn me KosICT - Business Magazine Albania

Hava Maloku – lidh LinkedIn me KosICT


Hava Maloku, është lindur dhe rritur në Prishtinë, Kosovë. Pas mbarimit të shkollës së mesme, ajo ishte përfituese e bursës së plotë për të studiuar në Universitetin e Gracelandit në Lamoni, Iowa. Ajo u diplomua nga Graceland me specializim të dyfishtë por primar në “Administrim Biznesi” dhe “Biznes Ndërkombëtar” dhe në specializim dytësor në “Teknologjitë e informacionit”.

Në vitin 2008 ajo u shpërngul në San Francisko për të ndjekur studimet “Master i Administrimit të Biznesit”. Në MBA ajo shërbente si asistente e dekanit dhe përfitoi Bursën e Asociacionit të Femrave të Universitetit Amerikan. Pas përfundimit të MBA, ajo ka punuar për kompani të shumta në fushën e marketingut dixhital, duke përfshirë Visa, Quinstreet (më pas IPO në vitin 2010), Adchemy (i blerë nga Walmart), Hotwire (pronë e Expedia), Legalzoom dhe më së fundi në LinkedIn.

Ajo ka punuar si Menaxhere e Operacioneve të Marketingut në LinkedIn në San Francisco prej vitit të kaluar, ku edhe ajo aktualisht punon.

Ajo ka marrë shumë mirënjohje përfshirë: Bursën e Asociacionit të Femrave të Universitetit Amerikan 2007-2008, Asistente e Dekanit në Universitetin e San Franciscos 2006-2008 dhe Dekoratën e Shoqërisë Alpha Chi.

Pikat e saj të forta përfshijnë: Strategjinë e Marketingut, Testimin A/B, Search Engine Marketing (SEM), Paguaj per Klikim (PPC), Marketing Vizual, Search Engine Optimization (SEO) dhe Email Marketing. Asaj i pëlqen teknologjia, marketingu dhe matematika dhe ka gjetur se marketingu dixhital kombinon të gjitha të mësipërmet.

Kohët e fundit ajo ka mbaruar doktoraturën në fushën e marketingut në Universitetin e Golden Gate. Ajo tani jeton në San Francisco me burrin e saj dhe vajzën. Të pasurit e Havas si folëse në KosICT tregon se puna e palodhshme dhe talenti çojnë në kapjen e majave të suksesit.

Burimi: telegrafi.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0