Hapet për publikun ura e parë e printuar në 3D prej çeliku në Amsterdam - Business Magazine Albania

Hapet për publikun ura e parë e printuar në 3D prej çeliku në Amsterdam

printuar në 3D

Ju ndoshta keni dëgjuar për filma dhe piktura 3D, por a do të guxonit të ecnit mbi një urë 3D të printuar në çelik? Amsterdami sapo ka montuar të parën në botë, e ndërtuar për t’i bërë ballë trafikut të rënduar të këmbësorëve.

Ura, e cila tani është e hapur për këmbësorët dhe çiklistët, u krijua nga Imperial College London dhe u deshën mbi katër vjet për t’u ndërtuar, sipas një njoftimi për shtyp. Ura u zbulua publikisht nga Madhëria e saj, Mbretëresha Maksima e Hollandës.

Struktura gati 40 metra, peshon 4.9 ton dhe do të monitorohet me kujdes duke përdorur sensorë të instaluar. Krijuesit do të shikojnë gjendjen strukturore të urave dhe si bashkëvepron publiku me të, sipas njoftimit. Të dhënat e mbledhura nga sensorët do të transferohen në një version dixhital të urës, i cili do të imitojë urën fizike. Në këtë mënyrë, krijuesit mund të testojnë performancën e urës fizike kundrejt asaj dixhitale.

Lexoni: 12 vjeçarja kthen pasionin e saj të krijimit të getave me lule 3D në një biznes

Ura u instalua mbi kanalin Oudezijds Achterburgwal në Red Light District të Amsterdamit dhe u zbulua në 15 korrik.

Si u krijua ura? Ura është ndërtuar duke përdorur katër robotë industrialë dhe u deshën rreth gjashtë muaj për t’u printuar. Drejtuar nga kompania Hollandeze MX3D, pishtarët e saldimit u përdorën nga robotët për të çimentuar secilën shtresë të shtypur të urës, sipas njoftimit.

Në mënyrë që të çohej ura nga një ide në një vendkalim, Grupi i Strukturave të Çelikut të Kolegjit Imperial kreu testimin e forcës shkatërruese në elementet e shtypura, testimin në botën reale në vendkalimin dhe hulumtimin mbi zhvillimin e një rrjeti të avancuar të sensorit.

“Printimi 3D paraqet mundësi të mëdha për industrinë e ndërtimit, duke siguruar një liri shumë më të madhe për sa i përket vetive dhe formave të materialit,” shtoi Leroy Gardner, bashkë-drejtor i projektit. “Kjo liri sjell gjithashtu një numër sfidash dhe do t’u kërkojë inxhinierëve të ndërtimit të mendojnë në mënyra të reja.”

Lexoni: Industria 3D, a po merr një rëndësi tjetër pas Covid 19?

/usatoday

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0