12 vjeçarja kthen pasionin e saj të krijimit të getave me lule 3D në një biznes - Business Magazine Albania

12 vjeçarja kthen pasionin e saj të krijimit të getave me lule 3D në një biznes

geta me lule

Edhe pse vetëm 12 vjeç, mosha nuk e ka ndalur Bleza Baftiun, vajzën e talentuar të dizenjojë dhe krijojë getat, çantat e çorapet me lule 3D.

Ajo është vetëm në klasë të 7, ka lindur në Tiranë dhe jeton në Kosovë.

Bleza çdo gjë e ka nisur para një viti kur i duhej të krijonte një fustan për veten e saj. Ajo i poston krijimet e saj në llogarinë e hapur në Instagram, nga ku merr dhe porositë.

12 vjeçarja bën krijime mjaft të veçanta me lule 3d, si getat, çorapet e shkurtra, çantat, vëthët apo prordukte të tjera si kapelet, rrathët etj.

Mesa duket interesi për gjërat që dizenjohen në mënyrë të veçantë sa vjen edhe rritet dhe njerëzit i porosisin ato.

Ajo përdor mamin e saj si modele për të ekspozuar në Instagram krijimet që bën.

Bleza thotë se në të ardhmen dëshiron të ketë dyqanin e saj, ku mund të ekspozojë secilin model që krijon, si getat, çantat, rrathët, vëthët, çorapet, futanet, pantallonat, dorezat, kapelet, bikinit dhe më shumë, sigurisht të gjitha këto të zbukuruara me lule apo gurë të ndryshëm.

Për këtë vajzë të talentuar ëndrrat vazhdojnë dhe ajo është e bindur se do t’i realizojë të gjitha dhe e sheh veten si një fashion designer në të ardhmen, pasi i pëlqen t’i kombinojë rrobat dhe të krijojë me to.

Asaj i pëlqen muzika dhe gatimi dhe gjatë kohës që krijon getat dëgjon muzikë duke u frymëzuar për krijimet e saj. Ajo lexon vazhdimisht libra motivues, të cilët e shtyjnë dhe motivojnë të realizojë dhe të bëjë ato gjëra që ka pasion.

Mesazhi që ajo ka për moshatarët e saj është “Ndiqni ëndrrat tuaja dhe mos u ndikoni nga mosha që keni.”

Këtë mesazh e lidh me veten e saj, që edhe pse në moshë të vogël ajo ka arritur të hapë online biznesin e saj dhe të shesë krijimet e saj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0