Hapen thirrjet për Smart Balkans - Business Magazine Albania

Hapen thirrjet për Smart Balkans

SMART Balkans është një projekt i financuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Norvegjisë. Ajo parashikon projekte në Shqipëri dhe në shtetet e tjera të Ballkanit për shuma mes 9.500 – 17.400 euro.

SMART Balkans synon të kontribuojë në forcimin e demokracisë pjesëmarrëse dhe proceset integruese euro-atlantike në vendet e Ballkanit Perëndimor nëpërmjet fuqizimit të organizatave të shoqërisë civile (OSHC) dhe rrjeteve të tyre për një rol më të fortë dhe aktiv në krijimin e shoqërive paqësore dhe gjithëpërfshirëse në Shqipëri, Bosnje dhe Hercegovinë, Kosovë, Mal i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbi.

Projekti parashikon forcimi i kapaciteteve të organizatave të shoqërisë civile në rajon për krijimin e komuniteteve paqësore dhe gjithëpërfshirëse në Ballkanin Perëndimor.

Një nga objektivat e Smart Balkans është që projekti të mbështesë integrimin euroatlantik të rajonit dhe duke pasur parasysh se integrimi evropian nuk është vetëm objektiv individual i çdo shteti përfitues të projektit, por i rajonit, projekti synon të lehtësojë bashkëpunimin dhe rrjetëzimin rajonal drejt atij qëllimi.

Objektivat specifikë të projektit janë: 

  • OShC më të forta, më të qëndrueshme dhe më aktive në gjashtë vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor.
  • Partneritete të forta rajonale të zhvilluara ndërmjet vetë organizatave të shoqërisë civile nga rajoni i Ballkanit Perëndimor dhe me organizatat e tjera evropiane si dhe me autoritetet publike.
  • Efektivitet i rritur i influencës qytetare për ndryshim përmes OSHC-ve që avancon sigurinë dhe stabilitetin si dhe qeverisjen e mirë në rajonin e Ballkanit Perëndimor.
  • Ndërgjegjësim i rritur i publikut mbi rëndësinë e pjesëmarrjes aktive të shoqërisë civile në nismat kryesore zhvillimore në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Grantet për media do të ofrojnë financim për projekte që lidhen me dy fushat tematike:

  1. Siguria & Stabiliteti
  2. Qeverisja.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0