Google sjell bazën e njohurive të Stack Overflow në Gemini për Google Cloud - Business Magazine Albania

Google sjell bazën e njohurive të Stack Overflow në Gemini për Google Cloud

Stack Overflow

Faqja e zhvilluesve të pyetjeve dhe përgjigjeve Stack Overflow po lançon një program të ri që do t’u japë kompanive të AI qasje në bazën e saj të njohurive përmes një API të re, të quajtur OverflowAPI.

Partneri i nisjes për këtë është Google, i cili do të përdorë të dhënat e Stack Overflow për të pasuruar Gemini për Google Cloud dhe për të ofruar përgjigje të vërtetuara të Stack Overflow në tastierën e Google Cloud. Ndërkohë, Stack Overflow do të punojë me Google për të sjellë më shumë veçori të fuqizuara nga AI në platformën e saj, një proces që e filloi vitin e kaluar me lançimin e OverflowAI.

Google dhe Stack Overflow planifikojnë t’i shikojnë këto integrime në konferencën e Google Cloud Next në prill.

“Mënyra në të cilën ne po mendojmë për të, me Google, është shumë specifike për të gjitha problemet që duam të zgjidhim për përdoruesit. Kompanitë e tjera, kompani cloud dhe kompani jo-cloud që kërkojnë të bëhen kompani cloud, të gjithë llojet e njerëzve që po përpiqen të shfrytëzojnë të dhënat tona në mënyra shumë, shumë të fuqishme. Ky program, OverflowAPI, është absolutisht i disponueshëm për të gjithë partnerët për të punuar me ne”, tha CEO i Stack Overflow, Prashanth Chandrasekar.

Një botë ku të gjithë zhvilluesit mund të marrin përgjigjet e tyre nga një chatbot i AI, megjithatë është gjithashtu një botë ku shumë më pak zhvillues, shkojnë në faqen e internetit të Stack Overflow për të bërë dhe për t’iu përgjigjur pyetjeve dhe për t’i kopjuar, ngjitur ato në kodin e tyre.

“Ne duam të jemi kudo ku është zhvilluesi”, tha Chandrasekar. Dhe ndërsa ai pranon se beson se fluksi i punës së zhvilluesve do të ndryshojë për shkak të këtyre mjeteve të AI, ai ende beson se ekziston nevoja për një bazë njohurish të besueshme të përgjigjeve të vërtetuara. Vizioni përfundimtar këtu, tha ai, është që njerëzit dhe AI ​​të bashkohen dhe të sigurojnë që zhvilluesit mund t’u besojnë përgjigjeve nga mjetet e AI, sepse ato rrjedhin nga baza e njohurive e krijuar nga ekspertë të çështjeve.

Vlen gjithashtu të përmendet se kjo nuk ka të bëjë vetëm me AI. Google gjithashtu do të sjellë Stack Overflow direkt në tastierën e Google Cloud dhe do t’i lejojë zhvilluesit të shohin përgjigjet dhe të bëjnë pyetje pikërisht nga atje.

“Mund të imagjinoni të shkoni në tastierën e Google Cloud, të shkruani një pyetje dhe pranë të gjitha përgjigjeve specifike të Google, do të shihni përgjigjet specifike të Stack Overflow. Këto dy gjëra do të fillojnë të bashkohen së bashku nga perspektiva e përvojës së zhvilluesit. Tani, kjo është vërtet e rëndësishme, sepse ajo që do të thotë është që zhvilluesit të kenë një përvojë të qetë. Ata nuk kanë nevojë të klikojnë nëpër faqe të ndryshme. Gjithçka që ata do të dëshironin, pyetje dhe përgjigje të Stack Overflow, si dhe përgjigje të pyetjeve specifike të Google Cloud, të gjitha në të njëjtin vend”, shpjegoi Gabe Monroy, zëvendëspresidenti i Google për përvojën e zhvilluesve. 

Ai gjithashtu vuri në dukje se përgjigjet e Gemini do të përfshijnë citate, kështu që zhvilluesit mund të kontrollojnë nëse rezultatet janë të sakta.

Në anën e Stack Overflow, ideja është të përdoret Gemini përmes platformës Vertex AI të Google. Aktualisht, ekipi po vlerëson se si do të duket, por ju mund të imagjinoni mbështetjen e AI në proceset e pyetjeve dhe moderimit, për shembull, si dhe në formën e një asistenti që mund t’u përgjigjet pyetjeve.

Stack Overflow e nxjerr vlerën e tij nga kjo bazë e madhe përdoruesish me përdorues ekspertë, fokusi tani është në faqen e saj kryesore të orientuar nga zhvilluesit. Chandrasekar vuri në dukje se është shumë e rëndësishme të sigurohet që kjo cilësi të mbetet e lartë dhe të mos ndikohet nga vetë-përgjigjet me cilësi të ulët, që rrjedhin nga AI. Pjesërisht, kjo është arsyeja pse Google po integron elementet njerëzore të platformës Stack Overflow.

“Ne duam t’a mbajmë cilësinë super të lartë. Supozohet të jetë më e mira nga më të mirat për sa i përket cilësisë dhe saktësisë”, është shprehur Chandrasekar.

Ai argumentoi se pengesa për hyrjen për të bërë pyetje do të jetë shumë më e ulët për shumë zhvillues, sepse ata do të ndërveprojnë me Gemini, jo me një grup të mendimit të programuesve të tjerë.

Ju po merrni pak nga më të mirat e të dy botëve, gjë që është fantastike”, tha ai.

Monroy i Google theksoi në mënyrë të ngjashme rëndësinë e elementit njerëzor në të gjithë këtë.

 “Ndërsa ekipi në Stack Overflow duket të përdorë Gemini për të nxjerrë funksione të reja, duke u siguruar që ai të mos prishë atë që është e bukur dhe e pacenuar në mënyrën se si Stack Overflow i ka shërbyer komunitetit të zhvilluesve për shumë vite, kjo është e shenjtë.”

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0