Google Photos e bën më të lehtë importimin dhe organizimin e fotove tuaja - Business Magazine Albania

Google Photos e bën më të lehtë importimin dhe organizimin e fotove tuaja

Google Photos

Gjatë javëve të ardhshme, Google po nxjerr veçori të reja për aplikacionin Photos që mund ta bëjnë më të arritshme detyrën e vështirë të organizimit të fotove që keni realizuar gjatë viteve. Si fillim, gjiganti i teknologjisë po përditëson paraqitjen e aplikacionit në mënyrë që të mund të shfaqësh grupe fotografish si një rrjet ose një listë që mund të filtrosh sipas llojit, përkatësisht albumet, albumet e përbashkëta, të preferuarat dhe files në pajisje. Më pas, në menunë e poshtme, do të gjeni një seksion të ri “import photos” që do t’ju ndihmojë të transferoni foto nga shërbime të tjera, si Facebook dhe iCloud.

Funksioni i ri do të bëjë gjithashtu më të lehtë kopjimin e skedarëve nga një aparat fotografik, si dhe digjitalizimin e imazheve dhe videove të vjetra. Plus, ai ka një funksion për t’ju ndihmuar të skanoni imazhe fizike me telefonin tuaj. Nëse je në Android, do të gjeni gjithashtu seksione më të përcaktuara të shënuara si albume të ndara dhe biseda nën skedën e share. Seksionet do të hyjnë në aplikacionin iOS në të ardhmen e afërt.

Lexoni: Google ngre alarmin. Ja 150 aplikacionet e dëmshme që duhet t’i fshini nga telefoni juaj

Një tjetër përditësim që mund ta bëjë organizimin e imazheve tuaja shumë më të realizueshme është opsioni për të përjashtuar file e pajisjes tuaj nga backup-et. Nëse keni një Pixel ose një pajisje tjetër Android që ruan screenshots në atë file, kjo do të thotë se nuk duhet të kaloni nëpër fotografi të gjërave të rastësishme që keni gjetur në internet ose të transaksioneve bankare dhe të tjera të pagesave.

Google së shpejti do të shtojë një shortcut për screenshots në krye të grid-it kryesor të fotografive për t’ju çuar drejt tyre në rast se zgjidhni të mos bëni backup file e pajisjes tuaj. Dhe së shpejti, do të shihni gjithashtu një karusel sugjerimesh kontekstuale për të kopjuar, bërë cut tekstin dhe kërkuar duke përdorur “Google Lens” sa herë që shikoni një screenshot.

Engadget

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0