Google në marrëveshje të re për të eleminuar të dhënat e kërkimeve - Business Magazine Albania

Google në marrëveshje të re për të eleminuar të dhënat e kërkimeve

Google në marrëveshje për të eleminuar të dhënat e kërkimeve për të zgjidhur një padi për privatësinë e konsumatorëve

Google pranoi të eleminojë miliarda regjistrime të të dhënave për të zgjidhur një denoncim për privatësinë e konsumatorëve që pretendon se ka gjurmuar fshehtësisht përdorimin e internetit të njerëzve që mendonin se po shfletonin në mënyrë private.

Kushtet e zgjidhjes u paraqitën të hënën në gjykatën federale në Oakland, Kaliforni, dhe kërkuan miratimin e gjykatëses federale të Shteteve të Bashkuara, Yvonne Gonzalez Rogers.

Avokatët për ankuesit e vlerësuan marrëveshjen në më shumë se 5 miliardë dollarë, dhe deri në 7.8 miliardë dollarë. Google nuk paguan dëmshpërblim, por përdoruesit mund të ndajnë kompaninë individualisht për dëme.

Përdoruesit pretendonin se analizat e Google, cookies dhe aplikacionet lejonin Alphabet (GOOGL.O), njësia që hap një tab të ri, të gjurmonte pa autorizim njerëzit që kishin caktuar shfletuesin Chrome të Google në modalitetin “Incognito” dhe shfletuesit e tjerë në modalitetin “shfletim privat”.

Ata thanë se kjo e bëri Google-n një “shëtitore e papërgjegjshme e informacionit” duke i lejuar atij të mësonte për miqtë e tyre, ushqimet e preferuara, hobitë, zakonet e blerjes dhe gjërat “më intime dhe potencialisht turpshme” që kërkojnë online. Nën marrëveshjen, Google do të përditësojë shënime mbi atë çfarë mblidh në shfletimin “privat”, një proces që tashmë ka filluar. Gjithashtu do të lejojë përdoruesit e Incognito të bllokojnë biskotat e palëve të treta për pesë vite.

Lexo edhe: Shmangni këto 9 gabime kur kërkoni para për startup-in tuaj

“Rezultati është që Google do të mblidhë më pak të dhëna nga seancat e shfletimit privat të përdoruesve dhe që Google do të fitojë më pak para nga të dhënat,” shkruanin avokatët e ankuesve.

Zëdhënësi i Google, Jose Castaneda, tha se kompania ishte e kënaqur që të zgjidhte denoncimin, të cilin e kishte gjithmonë për meritë të pavlefshme. “Ne kurrë nuk lidhim të dhënat me përdoruesit kur ata përdorin modalitetin Incognito,” tha Castaneda. “Ne jemi të lumtur që të fshijmë të dhënat teknike të vjetra që kurrë nuk janë lidhur me një individ dhe që kurrë nuk janë përdorur për ndonjë formë personalizimi.”

David Boies, një avokat për ankuesit, në një deklaratë e quajti marrëveshjen “një hap historik në kërkesën për sinqeritet dhe përgjegjshmëri nga kompanitë dominante teknologjike.”

Një marrëveshje paraprake është arritur në dhjetor, duke shmangur një gjyq i cili ishte parashikuar për 5 shkurt 2024. Kushtet nuk u zbuluan në atë kohë. Avokatët e ankuesve planifikojnë më vonë të kërkojnë tarifa ligjore të pashpjegueshme të paguara nga Google.

reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0