Google lançon aplikacionin që mund të përkthejë 44 gjuhë në kohë reale


Nga Jason Aten, shkrimtar dhe trajner biznesi

Kjo ka kuptim duke marrë parasysh që misioni i Google është që “të organizojmë informacionin në botë dhe ta bëjmë atë universal dhe të dobishëm”. Kjo është arsyeja pse motori i kërkimit i Google, përfshin më shumë se gjysmën e trafikut në internet.

Por shumë nga informacionet që na nevojiten në baza ditore ndodhin në bashkëveprime me njerëzit përreth nesh. Ndonjëherë ai informacion nuk është veçanërisht i arritshëm ose i dobishëm, sidomos kur udhëtoni në një vend ku nuk e flisni gjuhën.

Prandaj Google është duke lançuar Interpreter Mode, për pajisjet iOS dhe Android.

Tani mund të aktivizoni Interpreter Mode në smartphone-in tuaj duke i thënë Google Assistant, “Hej, Google, bëhu përkthyesi im në frëngjisht”, ose çfarëdo gjuhe që ju nevojitet. Google do të dëgjojë fjalët e huaja dhe do t’i lexojë ato në gjuhën tuaj. Ju pastaj mund të përgjigjeni dhe aplikacioni do të flasë përsëri në gjuhën tjetër në mënyrë që partneri juaj i bisedës ta kuptojë. Interpreter Mode për momentin mund të përdoret në 44 gjuhë.

Lexoni:

https://businessmag.al/google-earth-vjen-me-risi-vecoria-e-re-u-lejon-perdoruesve-te-krijojne-dhe-shkembejne-histori/

Interpreter Mode gjithashtu lexon bisedën në flluska teksti (si mesazhe të çastit), duke lejuar që të dy palët të komunikojnë në kohë reale.

Unë kam studiuar spanjisht në shkollë të mesme dhe në kolegj dhe kjo më ka ndihmuar shumë ndërsa udhëtoja për punë. Si rezultat, unë arrita të vizitoja vende si Meksika, Kosta Rika dhe Republika Dominikane, por të kuptosh gjuhën nuk është njësoj si të kesh një përkthyes.

Kishte shumë raste që më duhej të bisedoja në mënyrë të ngathët, shpesh i hutuar nga fjalët dhe frazat që nuk mësohen në shkollë.

Interpreter Mode, nga ana tjetër, njeh variacione të dialektit bazuar në dallimet rajonale. Për shembull, spanjishtja që mësova dhe fola në Santo Domingo është krejt ndryshe nga ajo e Barcelonës. Të kesh një përkthyes në kohë reale në dorën tënde do të ishte shumë e dobishme.

Tani e ke. Nëse e keni të instaluar Asistentin Google dhe Google Translate në pajisjen tuaj, këto aplikacione duhet të azhurnohen së shpejti. Nëse jo, mund t’i shkarkoni të dyja nga Apple App Store ose Google Play.

https://businessmag.al/bashke-themeluesi-i-google-larry-page-terhiqet-nga-pozicioni-si-ceo-i-alphabet/

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale