Google, Amazon, Intel: Ja cila është lista e gjigantëve të teknologjisë që nuk do të marrin pjesë në ekspozitën tregtare CES - Business Magazine Albania

Google, Amazon, Intel: Ja cila është lista e gjigantëve të teknologjisë që nuk do të marrin pjesë në ekspozitën tregtare CES

ekspozitën tregtare CES

Një valë kompanish, duke përfshirë gjigantin e çipave Intel, kanë anulluar dërgimin e drejtuesve të tyre kryesorë në panairin vjetor CES, të mbajtur javën e parë të janarit në Las Vegas. Ekskluzive vetëm për profesionistët e industrisë, mbledhja vjetore është zakonisht një Mekë, ku të gjitha palët e industrisë globale të teknologjisë mblidhen për t’u rrjetëzuar dhe takuar.

Megjithatë, një numër në rritje i prodhuesve që planifikojnë të zbulojnë risitë e tyre më të fundit po zgjedhin tani premiera vetëm digjitale live përmes transmetimit online, për shkak të rrezikut që CES mund të bëhet një event super-përhapës për Omicron.

Në një përpjekje për të frenuar hemoragjinë e kompanive që tërhiqen, organizatori Consumer Technology Association shkroi në LinkedIn për të mbrojtur vendimin e tij për të mbajtur CES për herë të parë personalisht që nga janari 2020.

“Mbledhja personalisht na ndihmon të ndërtojmë marrëdhënie, të zbulojmë dhe të mësojmë gjëra të reja dhe të komunikojmë më mirë,” shkroi Presidenti i CTA Gary Shapiro, duke argumentuar se jeta duhet të vazhdojë pavarësisht nga pandemia.

Ai vuri në dukje lajmet e fundit se lloji shumë ngjitës Omicron duket të jetë më pak i rëndë se Delta dhe argumentoi se CES ishte një vend kritik për bizneset më të vogla që kërkojnë të rriten.

Lexoni: Samsung Electronics zbulon vizionin “Së bashku për të nesërmen” në CES 2022

“Ndërsa media është fokusuar në disa dhjetëra anullime, CES ka parë rritje të përgjithshme në numrin e ekspozuesve në muajin e kaluar. Në fakt, mbi 60 kompani kanë nënshkruar për të ekspozuar që nga e premtja,” postoi Shapiro.

Në Twitter, CTA pranoi pjesëmarrjen më të ulët, madje duke e konsideruar atë si pozitive duke thënë se do të ndihmonte së bashku me masat e saj shëndetësore për të kontribuar në një ngjarje më të sigurtë “të distancuar sociale, por të vlefshme dhe produktive”.

Pavarësisht garancisë, një numër kompanish janë tërhequr nga CES, ose kanë zvogëluar në mënyrë dramatike praninë e tyre në qytetin e shkretëtirës për të shmangur marrjen e ndonjë rreziku të panevojshëm. Më poshtë janë emrat e mëdhenj:

Amazon

Gjiganti i tregtisë online nuk do të jetë në shfaqje. Këtë javë, Amazon tha se nuk do të mbajë më një prani në vend, duke përmendur shëndetin dhe sigurinë e punonjësve të saj si përparësinë e saj kryesore.

Google

Motori i kërkimit dhe firma e cloud computing do të shmangin një prani fizike në Las Vegas. Në vend të kësaj, ajo njoftoi në terma disi jo të drejtpërdrejtë, se planifikon të punojë me CTA dhe partnerët e saj “për të identifikuar dhe mbështetur mundësitë virtuale” duke pasur parasysh rreziqet shëndetësore.

Meta

Meta, dikur Facebook, dëshiron të revolucionarizojë metaverse, një mjedis virtual ku njerëzit takohen me ndihmën e produkteve si kufjet e tij Oculus Quest VR. Tani nuk do të marrë pjesë as në CES.

Intel

Prodhuesi amerikan i çipave dhe njësia e saj vetë-drejtuese Mobileye thanë se planet e saj janë për të kaluar në një përvojë live të parë digjitale, me staf minimal në vend pas konsultimit me zyrtarët shëndetësorë.

T-Mobile SHBA

Ofruesi më i madh i rrjetit 5G në vend nuk do të marrë pjesë, por tha se do të respektonte marrëveshjen e tij për të sponsorizuar CES.

AT&T

Kompania rivale zgjodhi të ndiqte T-Mobile vetëm një ditë më vonë, duke hequr dorë nga planet e saj për të ndjekur personalisht shfaqjen.

Twitter

Platforma e mesazheve gjithashtu thuhet se nuk do të marrë pjesë.

TIKTok

Aplikacioni viral i mediave sociale i ByteDance që me të vërtetë ndezi trendin për përmbajtjen e krijuar nga përdoruesit nuk do të jetë prezent gjithashtu, sipas raporteve të shumta të mediave.

Lexoni: 3 tendenca teknologjike në CES 2022 që do të ndikojnë në të ardhmen e biznesit

Lenovo

Prodhuesi kinez i linjës së laptopëve ThinkPad tha se do të pezullonte të gjithë aktivitetin në Las Vegas.

General Motors

CEO e General Motors, Mary Barra, pranoi anullimin e planeve për t’u nisur në Las Vegas, ku ishte planifikuar të prezantonte Chevrolet Silverado të re, tërësisht elektrik, një kamionçinë e vendosur për të konkurruar me Rivian R1T, Ford F-150 Lightning dhe Tesla Cybertruck.

Waymo

Dega e Alphabet, Waymo, nuk do të dërgojë askënd, duke përmendur rritjen e shpejtë të shkallës së infeksionit. Ajo ende shpreson të marrë pjesë virtualisht, pjesërisht sepse bashkë-CEO-ja e saj, Tekedra Mawakana, planifikon të flasë për barazinë.

/fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0