Samsung Electronics zbulon vizionin “Së bashku për të nesërmen” në CES 2022 - Business Magazine Albania

Samsung Electronics zbulon vizionin “Së bashku për të nesërmen” në CES 2022

Samsung Electronics

Kompania theksoi planet e saj për të ndërtuar një të ardhme më të qëndrueshme, të personalizuar dhe të lidhur me produkte dhe iniciativa që minimizojnë ndikimin mjedisor, kujdesen për stilin e jetës së konsumatorëve dhe i bëjnë përvojat e shtëpisë inteligjente më të lehta.

Samsung Electronics zbuloi vizionin e tij për të ardhmen, “Së bashku për të nesërmen”, gjatë një eventi para CES 2022. Folësi kryesor Jong-Hee (JH) Han, Zëvendës Kryetar, CEO dhe Shef i DX (Device Experience) në Samsung, theksoi përpjekjet e kompanisë për tu futur në një epokë të re të bashkimit, me përvoja të personalizueshme që pasqyrojnë stilin e jetës të konsumatorëve dhe risitë që shënojnë përparim si për shoqërinë ashtu edhe për planetin. “Jam i emocionuar që ju të jeni pjesë e vizionit tonë për të parë se si inovacioni mund të krijojë ndryshime pozitive, të bashkoheni me ne dhe të punojmë së bashku për nesër”; tha Han.

Ndërtimi i një të ardhmeje të qëndrueshme

Në thelbin e tij, vizioni i Samsung për të ardhmen është ndërtuar mbi atë që kompania e quan “qëndrueshmëria e përditshme”. Kompania ka realizuar vizionin e saj duke adoptuar praktika të reja të prodhimit dhe paketimit të produkteve me ndikim të ulët në planet, dhe duke asgjësuar me përgjegjësi produktet në fund të ciklit të tyre të jetës.

Përpjekjet e Samsung për të reduktuar emetimet e karbonit gjatë gjithë ciklit të prodhimit kanë fituar gjithashtu njohje nga Carbon Trust, autoriteti kryesor në botë për gjurmët e karbonit. Vitin e kaluar, çipat e memories të certifikuara nga Carbon Trust ndihmuan në reduktimin e emetimeve të karbonit me gati 700,000 ton.

Në vitin 2021, të gjitha kutitë e televizorëve Samsung përfshinin materiale të ricikluara. Për këtë vit,  kompania zbuloi se do të zgjerojë përdorimin e materialeve të ricikluara për të përfshirë edhe paketimin e brendshëm të kutive. Për të prezantuar qëndrueshmërinë e përditshme për më shumë produkte, Biznesi Visual Display i Samsung planifikon të përdorë 30 herë më shumë plastikë të ricikluar sesa në 2021.

Lexo: Një nga institucionet më serioze financiare në SHBA “vë bast” se Bitcoin do arrijë 100 mijë dollarë

Kompania njoftoi gjithashtu zgjerimin global të programit të saj të vlerësuar me çmime Eco-Packaging. Gjithashtu, kompania prezantoi përmirësime të dukshme në telekomandën e saj të parë në llojin e saj, SolarCell, e cila eliminon mbetjet e baterisë me një panel diellor të integruar që mund të karikohet si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës. Përveç kësaj, deri në vitin 2025, Samsung planifikon që të gjithë televizorët dhe karikuesit e telefonit të funksionojnë me energji gati zero standby, në mënyrë që produktet të mos konsumojnë pothuajse fare energji kur nuk përdoren.

Fuqizimi i përdoruesve me përvoja të personalizuara

Duke kuptuar se çdo person është unik dhe dëshiron t'i personalizojë pajisjet e tij për t'iu përshtatur stilit të jetës së tij, Samsung përpiqet të gjejë mënyra për t'i ndihmuar njerëzit të ripërcaktojnë marrëdhëniet e tyre me teknologjinë.

Platformat dhe ekranet që Samsung prezantoi në këtë ngjarje pasqyrojnë epokën ‘Screens Everywhere,  Screens for All’ për të cilën Han aludoi në CES 2020. Së fundmi, u prezantua The Odyssey Ark – një ekran lojrash 55 inç, fleksibël dhe i lakuar që i lejon përdoruesit të luajnë lojëra, të bisedojnë me video memiqtë dhe të shikojnë video lojra në të njëjtën kohë. Ndërsa, Samsung Gaming Hub ofron një platform gjithëpërfshirëse për të zbuluar dhe luajtur lojëra në cloud dhe konsola. Ai do të lançohet në televizorët dhe monitorët inteligjentë të kompanisë më vonë këtë vit.

Samsung njoftoi nxjerrjen e më shumë opsioneve të personalizimit për grupin e saj të pajisjeve shtëpiakeBespoke. Kjo përfshin opsione të reja Bespoke për "Family Hub" të Samsung dhe frigoriferët French me 3 dhe 4 dyer, së bashku me pjatalarëset dhe mikrovalat. Gjithashtu, Samsung po prezanton produkte të reja si Bespoke Jet™ dhe Bespoke Washer and Dryer.

Samsung po eksploron vazhdimisht mënyra për të shfrytëzuar personalizimin për të ndihmuar përdoruesit të përfitojnë më shumë nga pajisjet e tyre. Projekti #YouMake përfaqëson kulmin e atyre përpjekjeve që fuqizojnë konsumatorët të zgjedhin dhe personalizojnë produktet bazuar në atë që ka më shumë rëndësi për ta. E shpallur në fjalimin kryesor, iniciativa zgjeron vizionin Bespoke të Samsung përtej pajisjeve shtëpiake dhe e sjell atë në jetë në telefonat inteligjentë dhe pajisjet me ekran të madh të kompanisë.

Fillimi i një epoke të lidhjes pa probleme

Ndërtimi i një të ardhmeje më të mirë së bashku kërkon më shumë sesa vendosjen e personalizimit dhe qëndrueshmërisë në thelbin e produkteve të Samsung – kërkon gjithashtu lidhje të pandërprerë. Gjatë fjalimit kryesor, Samsung tregoi përkushtimin e saj për të futur në një epokë përvojash të lidhura duke theksuar bashkëpunimet e saj me partnerët, si dhe produktet e saj të gjeneratës së ardhshme. Për herë të parë në CES u zbulua Samsung Home Hub i ri, me një shërbim SmartThings që integrohet me pajisjet e lidhura me AI për të thjeshtuar menaxhimin e punëve shtëpisë. Për të mundësuar që llojet e ndryshme të pajisjeve inteligjente të punojnë më mirë me njëra-tjetrën, Samsung njoftoi planet për ta bërë

SmartThings Hub një veçori të integruar të televizorëve, monitorëve inteligjentë dhe frigoriferëve Family

Hub të vitit 2022. Duke vënë në dukje nevojën për t’u ofruar konsumatorëve përvojën më të mirë të shtëpisë inteligjente, pavarësisht markës, Samsung njoftoi gjithashtu rolin e saj si një anëtar themelues i Home Connectivity Alliance (HCA), e cila bashkon prodhues të ndryshëm të pajisjeve shtëpiake inteligjente.

Fjalimi kryesor i Samsung nënvizoi një përkushtim të thellë ndaj përgjegjësisë sociale të korporatës. Ky angazhim nuk realizohet vetëm në teknologjitë e kompanisë, por edhe në përkushtimin e saj ndaj programeve që fuqizojnë gjeneratën e ardhshme për të sjellë ndryshimet që duan të shohin në botë.

Duke ushqyer zhvillimin e të rinjve dhe duke ndërtuar aftësi për vendet e punës të së nesërmes,  programe si Solve for Tomorrow dhe Samsung Innovation Campus po i kthejnë ëndrrat në realitet. Për më shumë informacion, duke përfshirë imazhet dhe videot e produkteve që Samsung po zbulon në CES 2022, ju lutemi vizitoni news.samsung.com/global/ces-2022.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0