Gjermania drejt investimeve publike me taksat e milionerëve


Gjermania planifikon të taksojë multimilionerët. Në bashkëqeverisje, socialistë e  demokratë po kërkojnë të vendoset një taksë pasurie për multimilionerët dhe miliarderët.

Sipas përfaqësuesve të parlamentit objektivi është që të ardhurat shtesë të shkojnë për investime publike.

Thorsten Schaefer-Guembel tha në një dalje publike se, komiteti ekzekutiv i partisë SPD ka miratuar propozimin për një taksë pasurie 1% për asete si prona, pasuritë e paluajtshme, aksionet e kompanisë dhe paratë cash.

Taksa e pasurisë e kundërshtuar nga Angela Merkel synon të zbatohet tek qytetarët gjermanë me pasuri mbi 2 milionë euro.

Në një vit një taksë e tillë synon të sigurojë 10 miliardë euro. Si në shumë shtete të tjera, edhe në Gjermani, pasuria private është e përqëndruar në një pjesë shumë të vogël të popullsisë. Sipas të dhënave zyrtare të vendit, një e katërta e aseteve totale neto, u përket vetëm 1 % të familjeve më të pasura në Gjermani.

Lexo: 10 kategoritë që nuk do të paguajnë taksën e shtëpisë

Kjo është një politike që do t’i vlente edhe vendit tonë, pasi të dhënat zyrtare flasin për një përqëndrim të pasurisë në vetëm pak familje. Ndërkohë, në vend taksat janë fokusuar tek personat e familjet me të ardhura mesatare dhe pjesa më e madhe e objekteve publike po ndërtohen me koncesione në formën e Partneritetit Publik-Privat. Praktikisht, investime që do të paguhen në të ardhmen nga ne dhe fëmijët tanë.

Euronews

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale