Gjermania do të investojë 25.5 milionë euro në arsimin profesional në Ballkanin Perëndimor


Marrëveshja e nënshkruar nga Banka e Gjermanisë për Zhvillim KfW me Forumin e Investimeve të Dhomave të Ballkanit Perëndimor (WB6 CIF) është bërë me dije nga Dhoma e Tregtisë Malazeze.

Kjo e fundit do të koordinojë projektin, i cili synon të fuqizojë arsimin profesional në Ballkan me qëllim rritjen e punësueshmërisë dhe zhvillimin e sipërmarrjes në këtë treg.

Aktualisht, në Ballkan dhe Shqipëri po zhvillohen disa programe për nxitjen e sipërmarrjeve të reja. Përmes Programit IDEA dhe trajnimeve me metodën CEFE, llogaritet që mbi 1600 sipërmarrës të rinj të kenë zhvilluar idetë e tyre të biznesit, qindra pre të cilëve po i zhvillojnë ato konkretisht.

Lexo: SFIDA IDEA PËRZGJEDH FINALISTËT

Nga ana tjetër, edhe shkollat e mesme profesionale dhe qëndrat e formimit profesional janë prekur nga angazhime të programeve gjermane të zhvillimit të arsimit.

Një tjetër projekt intensive në mbështetjen e arsimit professional është Aftësi për Punë, pjesë e programit sviceran Swisscontact.

Lexo: Hapet Akademia “Aftësi për Punë” – Shkolla Verore 2019

Seenews

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale