Giveway, pse JO? - Business Magazine Albania

Giveway, pse JO?

Në episodin e fundit të podcastit “TEKNOCAST nga Tomi Kallanxhi” u diskutua tema e Giveway-ve, një metodë që po përdoret shumë së fundmi nga bizneset dhe sidomos nga infuencerat.

Po sa efektive është kjo metodë?

E ftuara Adela Kallanxhi, nga Big Media Expert, e konsideron Giveway si një metodë të mirë dhe efektive për të sjellë vizitorë të rinj në faqe, por duhet të dimë se si ta përdorim këtë metodë në mënyrë që mos të bëjë efektin e kundërt. Bizneset paguajnë minimalisht 1000 euro për tu bërë pjesë e këtyre fushatave, por benefitet nga ky veprim janë shumë të vogla, për mos të thënë që nuk ka benefite në të shumtat e rasteve.

“Gjërat nuk duhen parë në një afat të shkurtër, por me një qëllim më afatgjatë”- thotë Adela dhe përmend faktin se marketerëve mund edhe tu vihen objektiva absurde nga drejtuesit e kompanive dhe ata detyrohen të zgjedhin Giveway si një alternativë të shpejtë rritjeje numrash. Edhe për Influencerat kjo mënyrë nuk është e duhura për të bashkëpunuar me bizneset, sepse mund të ndikojë për keq në audiencën e tyre.

A janë të informuar sa duhet kompanitë për mënyrat e marketingut në mediat sociale?

Tomi Kallanxhi thotë se mund të jetë me vlerë realizimi i trajnimeve në këtë fushë. Duke qënë se mediat sociale janë tashmë në qendër të vëmendjes për efektivitetin që kanë, duhet patjetër që të mësohet më shumë për to.

Podcastin e plotë mund ta dëgjoni këtu

Ka 3 mënyra se si realizohen giveway-t dhe një nga mënyrat më të mira për të rritur audiencën tonë në mediat sociale është bashkëpunimi me influencerat, por duhet të kemi kujdes në zgjedhjen e tyre. Që të realizojmë objektivin tonë duhet të investojmë në mënyrë të zgjuar duke zgjedhur personat e duhur me target-audiencën që ne synojmë.Podcastin e plotë mund ta dëgjoni këtu

Rritja eksponenciale e numrave në rrjetet sociale nuk është efektive, duhet më shumë të fokusohemi në rritjen organike duke patur në fokus klientin dhe shitjet. Është e rëndësishme që ju të keni një databazë për klientët tuaj, të dini se kush janë dhe pse blejnë te ju. Kjo është më e rëndësishme sesa numrat në mediat sociale.

Këto dhe shumë këshilla të vlefshme rreth marketingut dixhital do t’i gjeni në këtë episod të cilin mund ta dëgjoni këtu

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0