Gati për Startup? - Shkarkoni guidën ligjore për të gjithë sipërmarrësit nga Legit - Business Magazine Albania

Gati për Startup? – Shkarkoni guidën ligjore për të gjithë sipërmarrësit nga Legit

Startup

Legit, kompania e parë legaltech në Shqipëri, ka publikuar një guidë elektronike për të gjithë sipërmarrësit që duan të thjeshtojnë proceset, duke njohur më mirë legjislacionin. 

Ekosistemi i Startupeve në Shqipëri po zgjerohet ndjeshëm. Paralelisht me të po rritet ndërgjegjësimi i aktorëve shtetëror dhe privat për mbështetjen dhe nxitjen e themeluesve të rinj në iniciativat e tyre.

Sipërmarrësit e rinj shërbyen si katalizator i projektligjit “Për Mbështetjen dhe Zhvillimin e Startup-eve” dhe i kësaj guide elektronike, që trajton në mënyrë shteruese themelimin e një startup-i, formën e tij ligjore, mbrojtjen e të dhënave dhe të pronësisë intelektuale, dhe kontratat e para që hartojnë themeluesit me punonjësit, bashkëpunëtorët, nënkontraktorët dhe investitorët e tyre.

Kjo eGuide është shkruar për të gjithë sipërmarrësit e rinj që duan të informohen më shumë rreth legjislacionit në vend dhe kushteve që ofron Shqipëria. Çdo seksion është një sintezë e ligjit, shembujve ilustrues, eksperiencave dhe qëndrimeve të themeluesve të tjerë, me një qëllim të vetëm: thjeshtimin e proceseve nëpërmjet nxitjes së shpirtit të sipërmarrjes në çdo qytet të Shqipërisë.

Nëpërmjet bibliotekës elektronike, Legit ofron materiale ligjore falas për këdo që dëshiron të ketë më shumë njohuri rreth ligjit, biznesit dhe lidershipit.

eGuida “Gati për Startup” mund të shkarkohet 𝗙𝗔𝗟𝗔𝗦 këtu!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0