Gates kundër Musk: Dueli më i pasur në botë rreth Bitcoin - Business Magazine Albania

Gates kundër Musk: Dueli më i pasur në botë rreth Bitcoin

‘’Vetëm në qofsh njeriu më i pasur në botë , duhet të blesh Bitcoin,’’- shprehet Bill Gates, i treti më i pasuri në botë. Me një rritje prej 400% në vetëm një vit, Bitcoin ka tërhequr pas vetes investitorë dhe ekonomistë pas vetes.

‘’Nuk shqetësohem për Elon Musk, se ka shumë para, por shqetësohem për njerëzit e thjeshtë që i ka kapur mania për të investuar në kriptomonedhë. Bëni kujdes!’’- u shpreh Bill Gates për Bloomberg.

Musk me një vlerë posedimi prej 186 miliardë dollarë ka ndikuar shpeshherë në rritjen e vlerës së Bitcoin, që nga një postim i thjeshtë në Twitter dhe deri tek investimi 1.5 miliardë dollarë para pak javësh. Miliarderi Warren Buffet shprehet se paratë digjitale nuk kanë asnjë vlerë dhe nuk sjellin asgjë të mirë. Ndërkohë, sekretarja e thesarit në SHBA, Yellen, tha se është joeficente të investosh në Bitcoin.

LEXO: Bitcoin arrin vlerën 1 trilion dollarë

Ky debat do të vazhdojë të ekzistojë përderisa kompanitë po mendojnë të përdorin Bitcoin si formë pagese dhe Bankat qendrore në Europë apo New York po mendojnë të përshtatin sistemet e tyre me valutën në linjë.

Por me gjithnjë e më shumë kompani që fillojnë të pranojnë Bitcoin – siç kanë kohët e fundit PayPal Holdings Inc., Visa Inc. dhe MasterCard Inc. – shenja ka fituar pranim më të gjerë. Ndërsa bankat qendrore, duke përfshirë Rezerva Federale dhe Banka Qendrore Evropiane, po studiojnë se si të dixhitalizojnë monedhat e tyre sovrane, dhe firma të tilla si Fidelity Investments Inc. nisin fonde duke i lënë investitorët të shtojnë kriptovaluta në portofolet e tyre, debati është këtu për të qëndruar.

 

BLOOMBERG

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0