Fundjava në këto qytete Europiane është më e lirë


Çfarë keni prioritet kur planifikoni një udhëtim në Europë? Ushqim të mirë? Arkitekturën? Mikëpritjen?

Çfarëdo të thoni, çmimi është ai që llogarisim sa herë duam të rezervojmë bileta për një destinacion të panjohur.

Posta e Mbretërisë së Bashkuar ka postuar “Barometrin vjetor të kostove të qyteteve”, duke e krahasuar atë që vizitorët duan për një fundjavë me atë që çdo qytet europian ka për të ofruar – nga kostoja e një kafeje deri tek tarifat e hyrjes në muze dhe akomodimi në hotele me tre yje për dy të rritur.

Kryeqyteti i Lituanisë njihet për qytetin e vjetër pikturesk, arkitekturën baroke, artin në rrugë dhe historinë e larmishme.

Post Office raporton se për në Lituani ju mund të fluturoni për 2.28$, plus për dy netë akomodimi në një hotel me tre yje për dy persona do të kushtojë 91$. Kostoja totale sipas Post Office është 191.85 dollarë.

Kostot e ushqimit në Greqi janë më të ulëtat në Europë për të dytin vit rradhazi. Pra, ju mund të porosisni ushqime tradicionale bashkë me një gotë verë vendi pa u shqetësuar për buxhetin.

Stambolli mbetet një nga vendet më të lira për të bërë pushime fantastike. Ky destinacion mjaft i frekuentuar edhe nga shqiptarët renditet në vendin e katërt.

Në fund të renditjes ndodhet Rejkjavik, kryeqyteti i Islandës dhe qyteti më i shtrenjtë në Europë.

Ju mund të shpenzoni rreth 602.33 dollarë për një fundjavë në tokën e akullit dhe borës.

Këto janë 10 qytetet më të lira për të kaluar një pushim fundjave, sipas Post Office:

  1. Vilnius, Lituani — £147.35 ($191.92)
  2. Beograd, Serbi — £151.57 ($197.41)
  3. Varshavë, Poloni — £160.35 ($208.85)
  4. Stamboll, Turqi — £166.83 ($217.29)
  5. Bukuresht, Rumani — £167.74 ($218.47)
  6. Porto, Portugali — £172.60 ($224.80)
  7. Riga, Letoni — £178.60 ($232.62)
  8. Bratisllava, Sllovaki — £182.02 ($237.07)
  9. Moskë, Rusi — £186.87 ($243.39)
  10. Pragë, Republika Çeke — £190.19 ($247.71)

/CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale