Fundi i Pandemisë: Çfarë do të thotë Covid 'Endemik' dhe kur mund të arrijmë atje?! - Business Magazine Albania

Fundi i Pandemisë: Çfarë do të thotë Covid ‘Endemik’ dhe kur mund të arrijmë atje?!

Covid 'Endemik'

Gati dy vjet pas pandemisë, politikanët dhe qeveritë e lodhur po përpiqen ta trajtojnë Covid-19 si çdo sëmundje tjetër problematike, por të menaxhueshme si gripi sezonal, por ekspertët paralajmërojnë se qasja mund të jetë e parakohshme dhe përshkruan një pamje tepër optimiste të asaj çfarë në të vërtetë do të thotë “të jetosh me Covid”.

Pavarësisht variantit ngjitës omicron që nxit valë të mëdha infeksionesh, vendet duke përfshirë Britaninë e Madhe, Danimarkën dhe Suedinë kanë hequr pothuajse të gjitha kufizimet pandemike pasi liderët theksojnë se ne duhet të “mësojmë të jetojmë” me virusin dhe të kalojmë nga trajtimi i Covid-19 si një sëmundje pandemike në një endemike.

Por “me disa përjashtime, politikanët nuk e kuptojnë domethënien e endemitetit,” paralajmëron Dr. John Swartzberg, një ekspert i sëmundjeve infektive në Universitetin e Kalifornisë në shkollën e shëndetit publik në Berkeley, i cili tha për Forbes, endemike do të thotë “prania e qëndrueshme ose konstante e një sëmundjeje” brenda një zone të caktuar.

Dr. Elizabeth Halloran, një epidemiologe në Qendrën Kërkimore të Kancerit Fred Hutchinson në Seattle, tha për Forbes se nuk e kemi arritur ende këtë gjendje të qëndrueshme me Covid, siç dëshmohet nga “rritja vertikale e rasteve të omicron” dhe ishte “e vështirë të thuhej” kur kjo mund të ndodhë, duke thënë se do të varet nga niveli i imunitetit brenda popullatës dhe nga mënyra se si evoluon virusi.

Dr. Aris Katzourakis, një virolog evolucionar në Universitetin e Oksfordit, shprehu një shkallë të ngjashme pasigurie dhe i tha Forbes se megjithëse ai nuk mund të thoshte se sa shpejt mund ta arrijmë atë, “nuk do të jetë në vitin 2022”.

Endemik nuk do të thotë as sëmundje e lehtë ose e rrallë, të dy ekspertët paralajmërojnë – “endemike do të thotë se do të qëndrojë me ne,” tha Halloran – dhe shumë nga vrasësit më të mëdhenj në botë si malaria, tuberkulozi dhe HIV janë endemikë.

Lexoni: Ka 5 faza të pandemisë COVID dhe ne jemi ende në fazën 1

Çfarë do të thotë Covid endemik për jetën tonë të përditshme?! Kjo do të varet nga “në çfarë niveli arrin endemiteti”, tha Swartzberg, që do të thotë se sa e zakonshme do të jetë sëmundja. Nëse Covid do të ishte endemik në një nivel shumë të lartë, “ne do të jemi të kufizuar në opsionet tona,” shpjegoi ai, dhe mund të duhet të vazhdojmë të përdorim kufizime sociale dhe ndërhyrje jo farmaceutike si maskat. Në një nivel shumë të ulët, “jeta do të kthehet drejt gjendjes para pandemisë”. Ne kemi njëfarë kontrolli mbi nivelin e endemisë përmes vaksinimit, tha Swartzberg, gjë që do të zvogëlonte gjithashtu mundësinë e shfaqjes së një varianti të ri.

Thirrjet për të jetuar vetëm me koronavirusin kanë qenë të përhapura që nga fillimi i pandemisë dhe shumë duke përfshirë një numër jo të vogël politikanësh në nivelet më të larta të postit si ish-presidenti Donald Trump dhe Jair Bolsonaro i Brazilit, e krahasuan atë në mënyrë të diskutueshme me gripin sezonal. Megjithëse simptomat midis dy sëmundjeve janë të ngjashme, krahasimi nënvlerësoi në mënyrë mashtruese ashpërsinë e koronavirusit dhe tregoi injorancë të saktësisë së numrit të vdekjeve nga gripi çdo vit (deri në 650,000 njerëz në mbarë botën). Thirrjet për të trajtuar Covid-19 si një sëmundje më të parashikueshme dhe më të rregullt u rritën në popullaritet ndërsa kufizimet vazhduan në vitin e dytë të pandemisë dhe vaksinat u shpërndanë dhe morën vrull të ri me përhapjen e shpejtë të deltës dhe më pas variantit omicron. Megjithëse varianti i fundit shkaktoi shkallë më të lartë të infeksionit, të cilat arritën nivele rekord në shumë vende, kishte nivele relativisht të ulëta të shtrimit në spital dhe vdekjeve në krahasim me valët e mëparshme. Përveç pjesëve të Europës, udhëheqësit në shumë shtete po bëjnë thirrje për t’u rikthyer në normalitet, me një numër guvernatorësh që mendojnë se është koha për ta trajtuar Covid-in si endemik.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, paralajmëroi javën e kaluar se ishte kundër vendeve që heqin kufizimet dhe pretendojnë fitoren mbi virusin para kohe. “Ky virus është i rrezikshëm dhe vazhdon të evoluojë para syve tanë,” tha ai. Kufizimet e vazhdueshme janë jetike për të ndaluar transmetimin e virusit, shtoi ai, në përgjigje të masave zbutëse të vendeve.

“Stealth” omicron BA.2

Një variant i afërt i omicron, i njohur si BA.2 dhe i quajtur “stealth omicron” nga disa shkencëtarë, është më infektues se varianti origjinal i omicron dhe po kapërcen me shpejtësi në disa pjesë të botës. Nuk duket se shkakton sëmundje më serioze, si me variantin origjinal, megjithëse ekspertët paralajmërojnë se mund të çojë në më shumë shtrime në spital dhe vdekje me më shumë njerëz të infektuar.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0