Ka 5 faza të pandemisë COVID dhe ne jemi ende në fazën 1 - Business Magazine Albania

Ka 5 faza të pandemisë COVID dhe ne jemi ende në fazën 1

pandemisë COVID

Dr. Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit Biden, tha se ne jemi ende në fazën e parë nga pesë fazat e pandemisë dhe ai paralajmëroi të mos mendojmë se jemi më larg sesa jemi në të vërtetë.

Faza e parë e pandemisë, ose “pandemia e vërtetë”, sipas Fauci është “ku e gjithë bota ndikohet vërtet shumë negativisht siç jemi ne tani,” tha ai në konferencën online të Axhendës së Davos të Forumit Ekonomik Botëror.

Katër hapat e mëposhtëm janë ngadalësimi, kontrolli, eleminimi dhe më në fund çrrënjosja.

Këtu janë karakteristikat e katër fazave të tjera.

Ngadalësimi

Pas fazës së parë vjen një ngadalësim, një ngadalësim i numrit të rasteve të reja të konfirmuara.

Rastet e Omicron janë rritur ndjeshëm dhe më pas kanë rënë në shumë vende ku varianti u përhap. Në Afrikën e Jugut, vala e katërt e Covid-it e nxitur nga Omicron zgjati vetëm tre javë, dhe shtrimet në spital me COVID në Angli tashmë kanë filluar të zvogëlohen, vetëm një muaj pas ngjitjes pothuajse vertikale duke filluar nga mesi i dhjetorit.

Shkencëtarët nga Grupi Këshillimor Shkencor i Mbretërisë së Bashkuar për Emergjencat (SAGE) kanë ndërtuar modele që tregojnë se mund të ketë një valë të re të rasteve të Omicron në fillim të verës pasi njerëzit rifillojnë aktivitetet sociale dhe imuniteti ulet, por ata argumentojnë se rastet nuk kanë gjasa të rriten siç ndodhi me Omicron, me modelimin e fundit që vë në dukje një skenar tjetër të rastit më të keq prej 4000 personave të shtruar në spital në ditë, ka shumë pak gjasa të ndodhë.

Disa njerëz janë optimistë se imuniteti natyror do të bëjë që numri i rasteve të reja të zvogëlohet, por Fauci vëren se është shumë herët për t’u thënë, dhe mund të ketë gjithmonë një variant të ri në afërsi.

Lexoni: Si ndikoi Coronavirusi tek Siguria Kibernetike?!

Kontrolli

Faza tjetër, pas ngadalësimit, është faza e kontrollit të pandemisë, ose ajo që disa po i referohen si endemi. Kjo do të thotë që COVID-19 do të integrohej në gamën e gjerë të sëmundjeve infektive që përjetojmë zakonisht, si gripi ose ftohja e zakonshme.

“Kontrolli do të thotë që e keni të pranishëm, por është i pranishëm në një nivel që nuk e dëmton shoqërinë,” thotë Fauci.

Ai vuri në dukje se shpreson se do të jetë kështu, por ai shtoi se do të ishte e mundur vetëm nëse nuk shfaqet një variant tjetër që i shmanget përgjigjes imune. Nëse COVID do të jetë endemik në 2022, Fauci u përgjigj: “Përgjigja është, ne nuk e dimë.”

Qeveritë si Spanja dhe Zvicra kanë thënë tashmë se COVID-19 po bëhet një sëmundje endemike që vendet mund ta menaxhojnë si gripin. Por që COVID të bëhet endemik, nuk mund të ketë më surpriza për transmetueshmërinë dhe virulencën e virusit ose ndonjë prej varianteve të tij të ardhshme.

“Unë nuk mendoj se ka diçka të parashikueshme në lidhje me koronavirusin,” tha për Fortune Lawrence Young, një virolog dhe profesor i onkologjisë molekulare në Shkollën Mjekësore të Warwick.

“Hyrja në një fazë endemike është shumë e ndryshme nga ajo që po përjetojmë për momentin,” tha Young. “Mendoj se shumë prej tyre janë mendime dëshirash.”

Eleminimi

Eleminimi i një pandemie ndodh kur virusi ekziston ende në botë, por ai është çrrënjosur nga rajone ose vende të caktuara. Fauci jep shembullin e poliomielitit, i cili është zhdukur nga shumë vende të veriut global. Bota është ende larg arritjes së kësaj me COVID, thonë shkencëtarët.

“Për shumë njerëz ka ekzistuar kjo shpresë se do të vijë një ditë kur do të shpallet fitorja. Ata do të thonë, ‘Sot ishte fundi i COVID dhe nesër do të jetojmë përsëri në një botë pa COVID’. Mendoj se kjo është vërtet joreale dhe jo e realizueshme,” tha Dr. Wafaa El-Sadr, profesor i epidemiologjisë dhe mjekësisë në Universitetin e Kolumbisë.

Çrrënjosja

Faza e fundit, çrrënjosja, është pothuajse e pamundur të arrihet. Fauci vëren se lija ishte e vetmja sëmundje infektive njerëzore që është çrrënjosur ndonjëherë, dhe ai tha hapur se në lidhje me COVID, “Kjo nuk do të ndodhë me këtë virus”.

/fortune.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0