Franca do të ndalojë të gjithë telefonat celularë në shkolla

Franca do të ndalojë të gjithë telefonat celularë në shkolla


Fëmijët francez të varur nga telefonat do të detyrohen të bëjnë pa to në shkollë, nga një gjobë që ministri i arsimit e quajti një “masë detoksifikimi” për të luftuar shpërqëndrimin dhe ngacmimet në klasë.

Më shumë se 90% e fëmijëve të moshës 12 vjeç e lart, zotërojnë një telefon. Vendimi i Francës ka nxitur një debat në vendet e tjera si Britania dhe Irlanda nëse ata duhet të marrin shembull nga Parisi, për të larguar telefonat e pranishëm në shkolla.

“Telefonat celularë janë një zhvillim teknologjik, por ata nuk mund të monopolizojnë jetën tonë,” thotë Ministi i Arsimit Jean-Michel Blanquer.

“Nuk mund të jesh pjesë e një bote teknologjike, nëse nuk di të lexosh, shkruash, numërosh, të respektosh të tjerët dhe të punosh në grup.”

Mësuesit janë gjithashtu të targetuar. Por, disa prej tyre kanë mohuar publikisht përfshirjen në këtë nismë, duke thënë se kjo është një fyerje për stafin në moshë madhore dhe gjithashtu një rrezik sigurie.

Mbështetësit e projektligjit thonë se përdorimi i smartfonëve te fëmijët e moshës së vogël dhe të mesme ka përkeqësuar ngacmimin kibernetik, ka lehtësuar qasjen në pornografi dhe ka penguar aftësinë e të rinjve për të bashkëvepruar në mënyrë shoqërore.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0