Fotografitë 180-vjeçare zbulojnë thesaret antike të Romës

Një koleksion i rrallë fotografish që mendohet të jenë ndër më të vjetrat e marra ndonjëherë në Romë janë shfaqur për shitje në ankand.

Koleksioni me 78 imazhe datojnë mes viteve 1840 dhe 1860 dhe janë realizuar nga disa prej fotografëve më pionierë të kohës. Në to paraqiten zona historike dhe antike të njohura për turistët sot siç janë Koloseu dhe Shatërvani Trevi. Vendndodhjet ikonike nuk ka ndryshuar në 180 vjet që kur janë bërë dhe fotografitë, duken shumë aktuale.

Mësohet se ato janë grumbulluar për disa vjet nga një çift evropian që mbledh fotografi antike. Tani ata do të shkojnë në një ankand Lempertz të Këlnit në Gjermani. Specialistët atje kanë ofruar një shumë prej  130,000 € (118,000 £).

Ndër fotot  janë disa nga Koloseu të marra si nga brenda ashtu edhe nga jashtë. Gjithashtu një numër kishash, pallate dhe sheshe. Fotografitë janë bërë nga disa prej fotografëve më të hershëm profesionistë, gati një dekadë pasi u shpik fotografia.

MSN

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale