Ford do të shesë vetëm dy lloje makinash në Amerikë


Ford bëri të ditur pak kohë më parë se do të fokusohet vetëm në dy zona. E para, kamionçina dhe SUV, të cilat sjellin shumë të ardhura. Dhe tjetra investimi në krijim e një sistemi për makinat e vogla dhe shërbimet e reja të transportit si ride-sharing.

Kompania e bëri të ditur këtë teksa lajmëroi pak ditë më parë se do të “braktisë” të gjitha makinat sedan apo hatchback për tregun e Amerikës së Veriut.

Në mbledhjen për të ardhurat e 3 mujorit të parë, CEO i Ford, Jim Hackett, tha se kompania do të ofrojë vetëm Mustang dhe Focus (për t’iu përafruar SUV) në një të ardhme të afërt, pasi cikli i prodhimit aktual nuk po duket edhe aq rezultativ. Kjo vret automatikisht Fiesta dhe Fusion, ndërkohë që ”Focus” i ri pritet të vijë së shpejti. Ky i fundit, me shumë mundësi do të prodhohet në Kinë. Turus dhe Focus aktual, pritet të mbyllin prodhimin këtë vit.

Ford gjithashtu duhet t’u kushtojë rëndësi edhe shpenzimeve për karburant të makinave. Hackett konfirmoi se 2020 Ford Bronco, do të ndajë pjesë me kamionçinën “Ranger” të vitit 2019. Gjithashtu, mund të ofrohet edhe me motorrë hibrid. Bronco, pritet të ketë konkurentë të saj Jeep Wrangler dhe Toyota 4Runner. Jeep shtoi një mild hybrid system 48-volt tek Wrangler i vitit 2018. Ndërkohë, është e paqartë nëse Bronco do të jetë e njëjtë apo Plug-In Hybrid.

Ndërkohë, versione hibride të F-150, Escape, Explorer dhe Mustang janë lajmëruar më parë.

Me kompaninë që del nga biznesi humbës i makinave sedan, kompania tashmë mund të ketë hapësirë të investojë në teknologji të reja. Ajo ka bërë aktualisht disa investime, ku përfshihet edhe një koncep për “smart city”.

Ford raportoi $1.7 miliardë të ardhura në 3 mujorin e parë të vitit 2018. Një rritje me 9% kjo nga 1 vit më parë.

Burimi: The Verge

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale