Folësit e fundit të gjuhës më të vjetër në Evropë

Ndërsa hyni në fshatin malor Pera Melana në gadishullin jugor të Peloponezit të Greqisë, ka të ngjarë të dëgjoni zhurmën e skuterëve që zmadhojnë rrugët e ngushta dhe cicërimat e zogjve duke vjedhur fruta të pjekura nga pemët. Por nëse i afroheni kafenesë qendrore të fshatit, do të dëgjoni një tingull mjaft të pazakontë. Është gumëzhitje bisedash mes pleqve në një gjuhë 3,000 vjeçare të quajtur Tsakonika.

Folësit janë pasardhësit gjuhësorë të Spartës antike, qytetit-shtet portreti Grek dhe një pjesë e një trashëgimie të pasur kulturore dhe popullsie të quajtur Tsakonian. Sot, vetëm rreth 2,000 nga 10,000 Tsakonians, kryesisht pleq, ende flasin Tsakonika dhe gjuha është e kufizuar në 13 qytete dhe fshatra të vendosura rreth Pera Melana. Ndërsa Greqishtja është gjuha zyrtare e rajonit, Tsakonika flitet shpesh në shtëpi dhe rastësisht në publik. Megjithatë, e ardhmja e saj mbetet e pasigurt.

Tsakonika nuk është e rëndësishme vetëm për identitetin dhe kulturën e Tsakonians, por është trashëgimia e vetme e vazhdueshme e Spartanëve të lashtë. Është gjithashtu gjuha më e vjetër e gjallë në Greqi që paraprin Greqishten e Re me rreth 3,100 vjet dhe një nga gjuhët më të vjetra në Evropë.

Tsakonika bazohet në gjuhën dorike që flitej nga spartanët e lashtë dhe është dialekti i vetëm i mbetur nga dega perëndimore dorike e gjuhëve helene. Në të kundërt, greqishtja rrjedh nga dialektet Jonike dhe Atike në degën lindore. Ndërsa secila prej tyre përdor një alfabet të ngjashëm, Tsakonika ka më shumë simbole fonetike dhe ndryshon në strukturë dhe shqiptim. Për çudi, Tsakonika është më afër antikës sesa Greqishtja e re, por asnjë nga këto gjuhë nuk janë të kuptueshme reciprokisht.

Një frazë e famshme Tsakonika u krijua nga Leonidas I, mbreti i Spartanëve, në 480 para Krishtit në Betejën e Termoplave kur ai udhëhoqi 300 njerëz të tij dhe rreth 1000 Grekë të tjerë në një luftë kundër deri në 500,000 Persianëve. Duke pasur parasysh forcat e papërshtatshme, komandanti Persian kërkoi që Leonidas të dorëzonte të gjitha armët ose të vdiste. Leonidas u përgjigj në Lakonian: “Ejani t’i merrni!”.

Laconian ishte dialekti Dorik i folur në shtetin Spartan të Laconia dhe nga Mesjeta, ai u bë i njohur si Tsakonian ose Tsakonika. Rreth 5,000 njerëz ende flisnin Tsakonika në fund të viteve 1950. Por ky numër u zvogëlua me më shumë se gjysma në dekadat e mëpasshme ndërsa Greqishtja e Re u bë gjuha kombëtare në 1976 dhe mësues të jashtëm erdhën në Tsakonia për ta dhënë atë. Për më tepër, Tsakonika u stigmatizua si një “gjuhë fshatare”.

Tsakonika renditet si një gjuhë “e rrezikuar në mënyrë kritike” nga Unesco. Deri në vitet 1990, Tsakonika mësohej së bashku me Greqishten në disa shkolla lokale, por më pas u bë vetëm fakultative. Në ditët e sotme, vështirë se ka mbetur ndonjë shkollë në këto fshatra që plaken sepse kaq pak fëmijë jetojnë atje.

Sot, mësuesit, filologët dhe politikanët po përpiqen të ringjallin gjuhën. Minimalisht, ata po i japin Tsakonikës respektin që meriton si gjuha e mbretit Leonidas. Historikisht, Tsakonika ishte një gjuhë gojore; sipas mënyrës së tyre të rreptë dhe të thjeshtë të jetës, Dorianët përdorën gjuhën vetëm nga nevoja dhe nuk shkruanin asgjë. Në fakt, fjala “lakonike” vjen nga Laconia, banorët e së cilës ishin të njohur për shkurtësinë verbale dhe togfjalëshat. Pra, ka relativisht pak fjalë tsakoniane – rreth 8,000 deri në 10,000, në krahasim me deri në pesë milion në greqishten moderne.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale