Fluturimet me linjat low cost , ja sa ulen çmimet në vjeshtë

Fluturimet me linjat low cost , ja sa ulen çmimet në vjeshtë


“Arratia” e Shqiptarëve drejt destinacioneve jashtë kufijve është një tendencë në rritje vit pas viti.

Disa udhëtojnë për punë, disa tek të afërmit dhe një pjesë e konsiderueshme për turizëm. Por akoma dëshirën për të udhëtuar jashtë po e mbajnë të ndrydhur në një pjesë të mirë çmimet e kripura të biletave.

Viteve të fundit ka pasur një tentativë për futjen në treg të linjave low cost në disa destinacione por që duket as këto të fundit nuk i kanë shpëtuar dot sjelljes së simotrave normale të tyre me çmime që nuk reflektojnë aspak një pagesë low-cost, përkundrazi ato luhaten mes çmimeve mestarë dhe në disa raste të larta.

Konkretisht destinacionet janë Tiranë-Budapest -Tiranë, Tiranë-Amsterdam-Tiranë, Tiranë-Paris-Tiranë.

Çmimet

Destinacioni i parë është Tiranë-Budapest-Tiranë.

Kompania që operon në këtë destinacion është Wizz Air, një kompani hungareze e njohur për kostot e lira të fluturimit. Në gusht çmimi më i ulët që ofrohet vetëm vajtje për këtë destinaicon është në datë 31 gusht me një vlerë prej 109.99 euro.

Menjëherë pas mbylljes së gushtit me ardhjen zyrtare të vjeshtës duket se kemi edhe një ulje të çmimeve që në 5 shtator prekin nivelin e 89.99 euro për të vijuar me një rënie të mëtejshme në tetor kur në datë 10 shtator arrijnë deri në 29.99 euro.

Për kahun e kundërt të udhëtimit pra nga Budapesti drejt Tiranës çmimet duket se janë më ekonomike.

Në gusht ato mund të arrihen minimalisht me një çmim 24.99 euro në 29 gusht ndërkohe që në shtator ato prekin një nivel tjetër minimal prej 19.99 euro për person.

Tiranë-Amsterdam-Tiranë është linja e dytë që operohet nga kompania Transavia. Nga Tirana një biletë përgjatë gjithë gushtit është në limitet e 319 euro vetëm vajtje ndërkohe që në fillim të shtatorit dhe konkretisht në datë 4 çmimi ulet në 196 euro.

Në fund të shtatorit çmimi më i ulët arrin në 62 euro. Edhe në këtë rast kthimi është më ekonomik pasi nga Amsterdami në Tiranë mund të udhëtosh me një biletë që kushton maksimalisht 54 euro në ditët e mbetura të gushtit por që në data të caktuara mund ta rezervosh edhe me 34 euro. I njëjti trend çmimesh ruhet edhe gjatë shtatorit dhe tetorit.

Transavia është e njëjta linjë që operon edhe në destinacionin Tiranë- Paris-Tiranë ku nisja bëhet nga Tirana International ndërkohë që në Paris avioni ulet në aeroportin e Orlit. Në gusht që të udhëtosh drejt Parisit të duhen të paktën 350 euro në vajtje ndërkohe që ka dhe opsione më të lira si me 220 euro në 22 gusht.

Në shtator çmimet fillojnë të ulen në kufijtë e 220 eurove dhe 180 eurove për të njëjtin fluturim për të kapur një nivel minimal prej 56 eurosh në 3 tetor 2017. Nga ana tjetër kthimi nga Parisi në Tiranë gjatë këtyre ditëve kushton nga 212 euro në 57 euro në 24 gusht. Në shtator dhe tetor çmimet luhaten maksimalisht në 57-66 euro.

Krahasimi me rajonin

Wizz Air e cila operon edhe në vendet fqinje duket se mban orientimin e saj low cost në tarifat që aplikon. Konkretisht nëse do të udhëtoni nga Shkupi drejt Budapestit nga data 16 gusht dhe do të ktheheni në 20 gusht çmimi total i vajtje-ardhje kushton vetëm 71.52 euro. Në Shqipëri vajtje-ardhje është jo më pak se 130 euro.

Nga Podgorica me të njëjtën linjë mund të gjesh edhe bileta me çmimin 64.99 euro për në Budapest konkretisht në 16 gusht ndërkohë që në kthim çmimi minimal është 89.99 euro. Krahasuar me Maqedoninë, Shqipëria shfaqet më e shtrenjtë kurse në raport me Malin e Zi niveli i çmimeve mbetet pak a shumë i njëjtë.

/Fax.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0