Firma e makinave fluturuese planifikon udhëtimin nga Londra në Paris  - Business Magazine Albania

Firma e makinave fluturuese planifikon udhëtimin nga Londra në Paris 

makinave fluturuese

Një kompani e makinave fluturuese ka thënë se planifikon të fillojë udhëtimet mes Londrës dhe Parisit “në të ardhmen e afërt” pas marrjes së një certifikate të vlefshmërisë ajrore nga një autoritet europian i transportit.

AirCar i Klein Vision është i aftë të shndërrohet nga një makinë në një aeroplan në dy minuta e 15 sekonda dhe mund të arrijë shpejtësi mbi 160 km/h pasi të fluturojë në ajër, që do të thotë se udhëtimi 340 km midis dy qyteteve do të zgjaste pak më shumë se dy orë.

E themeluar nga Stefan Klein, startup-i sllovak ka përfunduar më shumë se 70 orë fluturime testuese që plotësojnë standardet e Agjencisë Europiane të Sigurisë së Aviacionit (EASA), duke përfshirë një fluturim 35-minutësh midis aeroporteve ndërkombëtare në Nitra dhe Bratislavë.

“Certifikimi i AirCar hap derën për prodhimin masiv të makinave fluturuese shumë efikase,” tha profesor Klein. “Është zyrtar konfirmimi përfundimtar i aftësisë sonë për të ndryshuar përgjithmonë udhëtimin.”

E pajisur me një motor BMW që funksionon me karburant të rregullt me ​​pompë benzine, AirCar mund të transportojë dy persona dhe mund të përdoret si një mjet për kohën e lirë ose si një shërbim taksie komerciale.

Lexoni: Automjetet elektrike janë në krye të agjendës së kryebashkiakëve amerikanë

Pasi krahët palosen lart, avioni-makinë hibrid zë hapësirën e një vendi normal parkimi.

Autoriteti Sllovak i Transportit i dha AirCar certifikatën e vlefshmërisë ajrore më pak se pesë vjet pas themelimit të kompanisë.

“Autoriteti i Transportit monitoroi me kujdes të gjitha fazat e zhvillimit unik të AirCar që nga fillimi i tij në 2017,” tha René Molnár, drejtor i Divizionit të Aviacionit Civil të Autoritetit të Transportit të Sllovakisë.

“Siguria e transportit është prioriteti ynë më i lartë. AirCar kombinon risitë kryesore me masat e sigurisë në përputhje me standardet EASA. Ai përcakton një kategori të re të një makine sportive dhe një avioni të besueshëm. Certifikimi i tij ishte një detyrë sfiduese dhe magjepsëse.”

Hulumtimet e publikuara nga GlobalData vitin e kaluar zbuluan se investimet në zgjidhjet Urban Air Mobility (UAM) u rritën nga 76 milionë dollarë në 2015 në 1 miliard dollarë në vitin 2022, duke paralajmëruar atë që e quajti një “revolucion i ri i transportit”.

Firma e analitikës së të dhënave me bazë në Londër paralajmëroi se do të kërkojë pranim nga publiku përpara se të funksionojë siç duhet.

“Edhe pse ka pasur një ndërgjegjësim në rritje të konsumatorëve për dobinë e UAM, fitimi i besimit të konsumatorit kërkon kohë dhe përpjekje të kombinuara në të gjithë ekosistemin UAM,” tha Shagun Sachdeva, një analist inovacioni në GlobalData.

“Prodhuesit janë të vetëdijshëm se përdorimi i gjerë i UAM-ve ka të ngjarë të marrë vite. Megjithatë, ardhja e tyre në treg do të prishë themelet e transportit, i cili tashmë është në tranzicion.”

/theindependent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0