Automjetet elektrike janë në krye të agjendës së kryebashkiakëve amerikanë - Business Magazine Albania

Automjetet elektrike janë në krye të agjendës së kryebashkiakëve amerikanë

Automjetet elektrike janë vënë në krye të agjendave klimatike të kryebashkiakëve të SHBA-së, sipas një sondazhi të ri nga Konferenca e Kryetarëve të Bashkive në SHBA. Më shumë se gjysma e 103 kryebashkiakëve të anketuar i quajtën ato teknologjinë më premtuese për reduktimin e energjisë dhe karbonit, ndërsa pothuajse po aq përmendën ndërtesat me energji eficente si një teknologji të rëndësishme.

Gjetjet tregojnë rritje të interesit midis drejtuesve të qytetit për automjetet me emetim zero, duke pasqyruar theksin e Presidentit Joe Biden për automjetet elektrike në politikat e tij klimatike. Në një studim të ngjashëm të vitit 2016, vetëm një e katërta e kryebashkiakëve përmendën automjetet elektrike si prioritetin më të rëndësishëm.

Lexo edhe: Ford dhe Rivian anullojnë planin për të zhvilluar së bashku një makinë elektrike

Teknologji të tjera që drejtuesit e qytetit planifikojnë t’i japin prioritet përfshijnë energjinë diellore dhe LED ose ndriçim tjetër me efikasitet energjetik. Rreth 70% e kryetarëve të bashkive identifikuan fushat kryesore ku ata planifikojnë të përmirësojnë efikasitetin dhe të reduktojnë konsumin si investimi në ndërtesa publike dhe ndryshimi i burimeve të energjisë. Transporti publik, nga ana tjetër, u quajt objektivi kryesor nga vetëm 28% e kryebashkiakëve. Kjo pasqyron një theks të ngjashëm te makinave elektrike mbi tranzitin publik në konferencën e fundit COP26, pavarësisht paralajmërimeve se rritja e përdorimit të transitit publik do të jetë çelësi për arritjen e objektivave të emetimeve.

Në sondazh, kryetarët e bashkive thanë me shumicë dërrmuese se sfida më e madhe për përmirësimet e efiçencës së energjisë është kostoja, duke përfshirë kufizimet e buxhetit vendor, financimin e kufizuar shtetëror dhe federal dhe kostot e larta fillestare për infrastrukturën. Në të kundërt, vetëm 4% e kryetarëve të bashkive thanë se mungesa e mbështetjes publike ishte një pengesë.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0