Filozofia që e bëri Bruce Lee të arrinte të gjitha sukseset e tij - Business Magazine Albania

Filozofia që e bëri Bruce Lee të arrinte të gjitha sukseset e tij

sukseset

Gjatë gjithë jetës së tij, Lee Jun Fan, i njohur si Bruce Lee, kishte mundësinë për t’u zhvilluar në tre fushat që ai ishte gjithmonë i apasionuar: filozofia, artet marciale dhe kinemaja.

Ai u shfaq për herë të parë në kinema që kur ishte foshnjë, duke luajtur në vitet në vijim role fëmijësh dhe adoleshentësh në disa filma. Në Shtetet e Bashkuara ai studioi filozofi dhe filozofët e Lindjes dhe Perëndimit. Ai e zbatoi këtë njohuri në artet e tij marciale, të cilat i ushtronte që në fëmijëri dhe i bëri pjesë të punës së tij magjepsëse kinematografike. Askush tjetër nuk mund të mblidhte dhe kombinonte pasionet e tij më mirë se Bruce Lee.

Ai ishte i bindur se të bënte atë që e kishte pasion ishte ajo që do të siguronte suksesin profesional dhe financiar: “Paratë janë indirekte, aftësia juaj ose çfarëdo që bëni vetë është e drejtpërdrejtë. Nëse kjo funksionon, funksionojnë edhe gjërat indirekte”.

Bruce Lee besonte me besnikëri në idetë dhe ëndrrat e tij, të cilat së bashku me disiplinën që tregoi në artet marciale si dhe mënyrën e tij të konceptimit të botës, e ndihmuan të shkonte aq larg sa donte. Thuhet se në një nga letrat e tij ai “parashikonte” gjithçka që do të bënte dhe suksesin që do të arrinte, madje edhe datat në të cilat do të arrinte qëllimet e tij:

“Unë, Bruce Lee, do të jem superylli i parë aziatik më i paguar në Amerikë. Për ta arritur këtë do të jap shfaqjet më emocionuese dhe do të jap maksimumin tim si aktor. Nga viti 1970 do të arrij famë botërore dhe nga ai vit deri në vitin 1980 do të kem mbledhur 10 milionë dollarë. Unë do të jetoj si të dua dhe do të arrij harmoninë dhe lumturinë e brendshme.”

Lexoni: Digi Diaspora, një rrjet mbarë shqiptar i tekologjisë

Jo vetëm që u bë milioner për filmat e tij, ndër të cilët më i suksesshmi ishte Operation Dragon (Enter the dragon). Ai la një trashëgimi të gjerë që edhe sot e kësaj dite vazhdon të magjepsë dhe të ndihmojë mijëra njerëz anembanë botës dhe, si rezultat i filozofisë së tij për të fituar duke bërë atë që ju keni pasion, ai vazhdon të gjenerojë fitime për familjen dhe kauzën e tij. Vlerësohet se deri në vitin 2013 familja e tij ka mbledhur më shumë se 7 milionë dollarë nga të drejtat e filmave të tij, shfrytëzimi i imazhit të tij për kauza, seriale dhe filma të ndryshëm, si dhe nga shitja e produkteve për personazhin e tij përmes faqes zyrtare.

Përveç kësaj, që nga viti 2019 HBO prodhoi një serial me dy sezone të quajtur Warrior, bazuar në një shkrim të Bruce Lee të rreth 50 vjetëve më parë për një shfaqje që ai nuk lejohej ta luante në atë kohë.

Shannon Lee, vajza e tij, aktualisht është në krye të të gjithë trashëgimisë së Bruce Lee, e cila përfshin fondacionin që mban emrin e artistit luftarak dhe që sipas faqes së tij të internetit, filloi si një lëvizje për të nderuar filozofinë dhe përkushtimin e Bruce Lee, zanatin dhe jetën e tij. Tani ajo është rritur në një organizatë jofitimprurëse që motivon njerëzit në mbarë botën të bëhen versioni më i mirë i vetes.

Që nga viti 2002, Fondacioni Bruce Lee ka ofruar mbështetje financiare për studentët dhe familjet brenda Shteteve të Bashkuara për të ndjekur kolegjin, ka udhëzuar të rinjtë e pafavorizuar në artet marciale dhe ka krijuar dhe udhëhequr Kampin Veror Bruce, ku ata mësojnë artet marciale për fëmijët.

Babai i arteve marciale apo një nga pionierët?

Një pjesë tjetër e trashëgimisë së tij ishte Jeet kune, një sistem i arteve marciale që ai krijoi. Lee krijoi stilin e tij të arteve marciale nga disiplina të ndryshme si wing chun, boksi, xhudo, skerma, Muay Thai dhe më shumë. Prandaj, ai madje mund të konsiderohet, nëse jo babai, atëherë një nga pionierët e arteve marciale të përziera (MMA).

Bruce Lee ndau njohuritë e tij me aktorë të ndryshëm, sportistë dhe personazhe të tjerë publikë, të cilët i stërviti dhe të cilët i njohën mësimet që ai u la dhe që i ndihmuan të ishin më të mirë në atë që bënin.

“Kur një gur bie mbi sipërfaqen e ujit, ai gur krijon një sërë valësh që zgjerohen për të mbuluar të gjithë sipërfaqen. Kjo është pikërisht ajo që do të ndodhë kur t’i kthej idetë e mia në veprim të vërtetë.”

Kjo ishte një tjetër nga idetë e shkëlqyera të Bruce Lee që ai demonstroi përmes trashëgimisë së tij. Sot shumë shkolla të arteve marciale në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën u frymëzuan si nga filozofia e tij ashtu edhe nga stili i luftimit që ai krijoi.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0