Fiat Chrysler dhe Peugeot bien dakord për shkrirjen mes tyre


Fiat Chrysler dhe prodhuesi francez i automobilave Peugeot ranë dakord këtë javë për shkrirjen me vlerë 50 miliardë dollarë, çka do të krijojë prodhuesin e katërt më të madh në botë të makinave.

Dy kompanitë, kanë njoftuar planet e tyre të shkrirjes gati dy javë më parë. Ende nuk ka një emër për kompaninë e re, ndërkohë që prodhuesit e automobilave në Botë po përballen me rënie të kërkesës dhe kosto të mëdha për të zhvilluar modele më të pastra dhe automjete elektrike.

Shkrirja mes Fiat Chrysler dhe grupit PSA synon që përmes bashkimit të teknologjisë të ulë kostot deri në 3.7 miliardë euro në vit. Shkrirja pritet të përfundojë pas rreth një viti e gjysëm sipas kompanive.

Përpara se të realizohet marrëveshja, Dongfeng, aksioneri kinez i Peugeot, firma kineze, do të ulë peshën e tij të aksioneve, duke i shitur pjesën tjetër të aksioneve grupimit të aksionerëve. Te grupi i ri, kompania kineze do të mbajë 4.5% të aksioneve.

Palët e çdo grupi do të mbajnë 50% të entitetit të ri. Të ardhurat pritet të jenë 170 miliardë euro, me një fuqi punëtore prej 400 mijë veta dhe me aftësinë për të investuar në teknologji të reja për të sjellë automjetet e së ardhmes.

Lexo: A do të shkrihet Chrysler në takimin e radhës të bordit të FCA?

Peugeot dhe Fiat kanë konfirmuar se kompania e re do të ketë një bord prej 11 anëtarësh, ku 5 do të zgjidhen nga Peugeot dhe 5 të tjerë nga Fiat. Shefi i Peugeot, Carlos Tavares, do të jetë ekzekutivi i kompanisë së re për një mandat 5-vjeçar.

FinancianlTimes

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale