Facebook-u eshte spiun


Jane arrestuar dy vete ne Solero ne provincen e Aleksandrise, sepse kane perdorur Facebook per te nxitur urrejtjen rracore. Jane tradhetuar nga rrjeti social i famshem blu, qe sapo eshte lexuar nga nje perdorues ka raportuar akuze dhe me pas u arrestuan.

Ne shtepi kishin nje arsenal te vogel, ne Facebook kishin vene nje foto te nje kartoni me te shtena, duke ftuar ne kete menyre qe te zevendesohej me rome ne menyre qe te kursenin. Te dy jane akuzuar sigurisht per nxitje te dhunes dhe zoterim te paligjshem te armeve.

Por nuk eshte hera e pare qe Facebook spiunon. Ka shume raste kur grate kane zbuluar bigamine e bashkeshorteve apo thjesht nje ‘like’ i ka kushtuar vendin e punes dikujt.

Por mbi te gjitha nuk eshte rasti i pare i rracizmit. Megjithate, episodi i fundit i perket nje babai dhe djalit te tij ne Solero, Gianfranco Spinacorona 46 vjec dhe Mattia Vincenzo 27 vjec, qe duhet te pergjigjen per dhunen dhe provokimet per dhune rracore, etnike, kombetre ose fetare dhe zoterim te armeve.

Gjate kontrollit te shtepise se tyre, agjentet gjeten dhe konfiskuan dy pistoleta, municione te shumta, nje shkop druri me imazhin e Mussolinit, nje shpate, etj.

Hetimet u bene pas denuncimit te nje personi qe ka raportuar per policine Postaledi se ka marre fyerje dhe ofendime nga tre profile ne Facebook, ne te cilat motivohej dhuna dhe urrejtja rracore.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale