Facebook paditet per Timeline - Business Magazine Albania

Facebook paditet per Timeline


Nje kompani kineze ka ngritur padi kunder Facebook-ut, duke pretenduar se i ka kopjuar pamjen Timeline.
Cubic Network eshte nje faqe ueb e stilit Pinterest e cila u krijua 4 vite me pare. Ajo tregonte video dhe foto ne menyre kronologjike, pak a shume ne menyre te ngjashme me Facebook-un, ne 9 shkurt 2008. Xiong Wanli, themeluesi i Cubic Network, i diplomuar nga Harvard, mbajti nje fjalim ne Universitetin Stanford per sa i perket Timeline.
 
Sipas China Youth Daily, Mark Zuckerberg mori gjithashtu pjese ne kete ngjarje.
Facebook-u e lancoi Timeline ne 2011, 3 vjet pas Cubic Network. Ajo u be e disponueshme per te gjithe qe nga dhjetori i vitit te kaluar. Cubic Network e dinte fuqine e patentave te Facebook, keshtu qe vendosi te marre masa vetem pasi ishte konsultuar me avokate amerikane.
Wanli thote gjithashtu se logoja e Facebook F8 Developer Conference eshte shume e ngjashme me logon e Cubic. Ai shton se qendra R&D e Cubic Network ishte e quajtur F8 para se Facebook-u te bente konferencen vjetore.
 
Vete themelimi i Facebook-ut ishte nje debat ligjor midis Mark Zuckerberg dhe vellezerve Winklevos.
Ky debat ishte edhe skenari baze i filmit The Social Network. Kompani te tjera kineze kane kryer gjithashtu padi, si p.sh.
 
Proview ngriti padi ndaj Apple per emrin iPad, pasi vete kompania kineze e kishte prezantuar ne 2000 dhe ironikisht ajo ngjasonte me nje iMac te vjeter.
Apple e bleu kete simbol para se te nxirrte produktet e veta, por Proview thote se nje gje e tille nuk ka ndodhur. (PCWorld Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0