Facebook: Me anë të Inteligjencës artificiale do të përmbledhë lajmet

Facebook po punon për një zgjidhje me anë të  inteligjencës artificiale (IA) që mund të përmbledhë një lajm, në mënyrë që përdoruesi të mos duhet të lexojë të gjithë tekstin. Sipas raporteve nga faqja amerikane BuzzFeed, ishte drejtori teknik i Facebook, Mike Schroepfer, në një takim kompanie në fund të vitit, jo i hapur për publikun, i cili njoftoi për këtë arritje teknologjike.

”Zgjidhja quhet TLDR, një shkurtesë në anglisht që do të thotë ‘shumë e gjatë, nuk e kam lexuar’ dhe duhet të përdoret gjithashtu për të siguruar një përmbledhje vokale të lajmeve”, deklaroi ai.

Gjatë takimit, Schroepfer foli edhe për teknologjitë e tjera për të ardhmen në të cilën është angazhuar Facebook, duke përfshirë një përkthyes universal, një rrjet social realiteti virtual të quajtur Horizon dhe i populluar nga avatar si edhe një sensor nervor i aftë për të lexuar dhe përkthyer në veprim e sipër komandat e dhëna me mendje.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale