Facebook fshin llogaritë e dëmshme të lëvizjes gjermane “Querdenker” - Business Magazine Albania

Facebook fshin llogaritë e dëmshme të lëvizjes gjermane “Querdenker”

llogaritë e dëmshme

Kohët e fundit, Facebook ka fshirë rreth 150 kanale të lëvizjes “Querdenker”. Këta janë përgjegjës për “dëm të koordinuar social”, përhapjen e informacionit të rremë dhe nxitjen e dhunës.

Facebook ka fshirë pothuajse 150 llogari dhe grupe në platformat e saj që kompania i cakton lëvizjes së diskutueshme “mendimtarët e skajshëm”. Është veprimi i parë i drejtuar kundër një grupi që shkakton “dëm të koordinuar social”, tha menaxheri i sigurisë në Facebook, Nathaniel Gleicher.

Lexoni: Facebook ndalon të gjitha postimet që mbështesin talebanët

Instagram gjithashtu u prek, WhatsApp jo

Llogaritë e themeluesit të “Querdenker” Michael Ballweg janë prekur gjithashtu. Aksioni drejtohet kundër “Querdenker” në vetë Facebook dhe Instagram. Shërbimi i bisedave WhatsApp, i cili është gjithashtu pjesë e grupit Facebook, nuk preket. Menaxheri i Facebook Gleicher akuzoi lëvizjen për shkelje të vazhdueshme të standardeve të Facebook në një mënyrë të koordinuar. “Kjo përfshin publikimin e dezinformatave të lidhura me shëndetin, gjuhën e urrejtjes dhe nxitjen për dhunë.”

Ballweg njoftoi se do të merrte masa ligjore kundër fshirjes.

Facebook gjithashtu ka identifikuar një listë të faqeve të “Querdenker” që nuk mund të lidhen më në Facebook: “Ne kemi hequr lidhjet me fushat e lëvizjes nga platforma jonë.” “Rrjeti i dëmshëm” u operua nga njerëz që u shoqëruan me dhunë jashtë platformës dhe “dëme të tjera sociale”. Përdoruesit autentikë zakonisht përfshihen në këto fushata të koordinuara. “Këto nuk janë profile të rreme, por njerëz të vërtetë që organizohen për të shkelur sistematikisht udhëzimet tona dhe për të shkaktuar dëme brenda ose jashtë platformës sonë,” tha Gleicher.

“Querdenker” kanë “ushtruar dhunë të vërtetë”

Sidoqoftë, njerëzit në rrjet përdorën gjithashtu llogari të kopjuara për të postuar dhe shpërndarë përmbajtje të dëmshme. “Querdenker” është përqëndruar kryesisht në promovimin e tregimit të komplotit se kufizimet e qeverisë gjermane ndaj Covid-19 janë pjesë e një plani më të madh për të privuar qytetarët nga liritë dhe të drejtat themelore të tyre. “Siç dihet nga mediat publike, ky grup ka ushtruar dhunë të vërtetë në Gjermani kundër njerëzve që punojnë në gazetari, polici ose në sektorin e shëndetësisë,” thuhet në hyrjen në blog të menaxherit të Facebook.

Përkrahësit e nismës “Querdenker” kanë dalë në rrugë kundër masave shtetërore të koronës për muaj të tërë. Gjatë demonstratave në Berlin dhe qytete të tjera, pati sulme të përsëritura ndaj policëve dhe përfaqësuesve të mediave. Lëvizja tani është duke u vëzhguar nga zyra të ndryshme shtetërore për mbrojtjen e kushtetutës. Zyra Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës e ka skenën si një “objekt vëzhgimi kolektiv” në pamjen e saj, të ngjashme me Salafizmin. Burimet e shërbimit sekret mund të përdoren gjithashtu për mbikëqyrje, dhe llogaritë bankare e flukset financiare midis aktorëve mund të kontrollohen.

Lexoni: Etiopia fillon ndërtimin e rivalit lokal për Facebook

YouTube gjithashtu bllokon mohuesit e koronës

Në fund të majit, platforma e videove YouTube kishte fshirë kanalin “Querdenker 711”. Një zëdhënës i Google akuzoi grupin për shkeljen e udhëzimeve të YouTube për keqinformim. Michael Ballweg, zëdhënës i “Querdenker 711”, mohoi akuzat në atë kohë dhe njoftoi se donte të kalonte në një alternativë të decentralizuar ndaj YouTube. Në rrjetet sociale, lëvizja është ndërkohë kryesisht në platformën Telegram. Edhe përmbajtja ekstremiste nuk fshihet atje.

/pledgetimes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0