Event Ndërmjetësimi – Inovacioni si mjet për të arritur “Circular Tourism Destination” - Business Magazine Albania

Event Ndërmjetësimi – Inovacioni si mjet për të arritur “Circular Tourism Destination”


Fondacioni Balear i Innovacionit dhe Teknologjisë (Fundacio Bit), ju fton të merrni pjesë në eventin ndërkombëtar që do të organizohet në kuadër të edicionit të 14-të të Seminarit Ndërkombëtar të Inovacionit dhe Turizmit 2019, i cili do të mbahet në Palma de Mallorca, Spanjë më 28 – 29 Nëntor 2019.

Eventi përfshin realizimin e një seminari ndërkombëtar mbi Inovacionin dhe Turizmin. Ky event është një platformë për realizimin e debateve mbi propozimet për hulumtime dhe prezantimin e praktikave të mira të biznesit për të promovuar inovacionin në këtë sektor. Në çdo edicion analizohet një temë aktuale e interesit.

Edicioni i 14-të është prezantuar nën titullin “Inovacioni si mjet për të arritur Circular Tourism Destination: Mundësitë dhe Sfidat”. Ky aktivitet synon të analizojë potencialin, mundësitë, inovacionet dhe ndikimet kryesore të ekonomisë cirkulare mbi zinxhirin e vlerave turistike. Në secilin edicion, mblidhet një grup i shquar ekspertësh kombëtarë dhe ndërkombëtarë, eksperienca dhe njohuritë e të cilëve në lidhje me inovacionin dhe turizmin do të sigurojnë një kontribut optimal të njohurive për promovimin e aktiviteteve të reja në sektor dhe përmirësimin e aktivitetit turistik në destinacion, sidomos në Ishujt Balearikë.

Më konkretisht, ngjarja e Ndërmjetësimit të Rrjetit të Ndërmarrjeve Europiane ka për qëllim të krijojë marrëdhënie profesionale midis palëve të interesit të turizmit dhe të inovacionit (kompanitë, administratat publike, destinacionet, të tjerët), për të krijuar sinergji midis profesionistëve dhe për të ndërtuar ato të reja.

Kush mund të marrë pjesë? Përfaqësues të kompanive, universiteteve dhe instituteve kërkimore në të gjithë botën që punojnë në sektorin e Turizmit, TIK, të interesuar në ndarjen e ideve të reja të projektit dhe gjetjen e partnerëve të bashkëpunimit.

Pse të mernni pjesë:

  • Zgjeroni biznesin tuaj jashtë vendit.
  • Mësoni rreth teknologjive dhe zgjidhjeve të reja.
  • Krijoni mundësi të reja biznesi dhe marrëdhënie biznesi me kompani të tjera ndërkombëtare.
  • Gjeneroni kontaktet dhe biznesin midis profesionistëve të industrisë.

Afati përfundimtar për t’u regjistruar është 24 Nëntor 2019.

Nëse jeni të interesuar të bëheni pjesë e këtij eventi kontaktoni lorina.salaj@aida.gov.al

Për më shumë informacion klikoni këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0