Europa miraton ligjin e ri/ Kompanitë duhet të rrisin mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike - Business Magazine Albania

Europa miraton ligjin e ri/ Kompanitë duhet të rrisin mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike

Krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian propozoi legjislacionin e ri të enjten që do t’i detyrojë prodhuesit të sigurojnë që pajisjet e lidhura me internetin të përmbushin standardet e sigurisë kibernetike, duke e bërë bllokun 27-vendesh më pak të prekshëm ndaj sulmeve.

BE tha se një sulm ransomware ndodh çdo 11 sekonda dhe kostoja vjetore globale e krimit kibernetik vlerësohet në 5.5 trilion euro në vitin 2021. Vetëm në Evropë, sulmet kibernetike kushtojnë nga 180 deri në 290 miliardë euro çdo vit, sipas zyrtarëve të BE-së.

Komisioni Evropian tha se rritja e sulmeve kibernetike u dëshmua gjatë pandemisë së koronavirusit dhe se lufta e Rusisë në Ukrainë ka ngritur shqetësime se infrastruktura energjetike evropiane gjithashtu mund të jetë në shënjestër në mes të një krizë globale të energjisë.

Lexo edhe: Siguria e emaileve, çfarë duhet të kemi parasysh

Ligji, i propozuar si Akti i Rezistencës Kibernetike, synon të heqë nga tregu i BE-së të gjitha produktet me elemente dixhitale që nuk janë të mbrojtura siç duhet.

Komisioni ekzekutiv i BE-së tha se ligji jo vetëm që do të reduktonte sulmet, por do të përfitonte edhe konsumatorët pasi do të përmirësonte mbrojtjen e të dhënave dhe privatësisë.

“Kur bëhet fjalë për sigurinë kibernetike, Evropa është po aq e fortë sa hallka e saj më e dobët, qoftë një shtet anëtar i cenueshëm apo një produkt i pasigurt përgjatë zinxhirit të furnizimit”, tha Thierry Breton, komisioneri i BE-së për tregun e brendshëm./ AP

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0