EURO 2020: Çfarë na mëson futbolli për paratë dhe investimet?! - Business Magazine Albania

EURO 2020: Çfarë na mëson futbolli për paratë dhe investimet?!

futbolli

Euro 2020 është drejt fundit. Të gjithë tifozët e futbollit kënaqen duke parë dhe diskutuar se çfarë po ndodh rreth EURO 2020. Por si mund ta lidhim futbollin me paratë dhe investimet?

Buxhetimi

Një nga vendimet kryesore që një menaxher duhet të marrë është të zgjedhë vetëm 26 lojtarë nga qindra për të qenë në ekipin e turneut Euro.

Pikërisht këtu menaxheri bën ‘buxhetimin’ e tij. Duke pasur parasysh strategjinë dhe formimin e tij, ai zgjedh lojtarë që duhet të jenë të mjaftueshëm për të mbuluar të gjitha fushat (portier, mbrojtës, mesfushor dhe sulmues) për ekipin e parë dhe gjithashtu atë zëvendësues.

Për shembull, formacioni është 4-4-2. Kështu që skuadra ka nevojë për të paktën 3 portierë, 8 mbrojtës, 8 mesfushorë dhe 4 sulmues. Të tjerët do të zgjidhen për tipare të veçanta që ai dëshiron, të tilla si një mesfushor që është i mirë në shënjestrën ose goditjet e lira.

Njësoj si menaxhimi i parave tona, ne bëjmë një buxhet për të gjitha shpenzimet tona. Kjo është për t’u siguruar që ne shpenzojmë brenda mundësive tona dhe në të njëjtën kohë, mund të kemi një mënyrë jetese të ekuilibruar, gjërat e domosdoshme, kursime, argëtim etj. Rregulli 50/30/20 është një udhëzues i mirë për ndarjen e buxhetit tuaj.

Lexoni: Superkompjuteri parashikon se kush do të marrë trofeun e ‘Euro 2020’

Diversifikimi

Shkoni më thellë në listën e futbollistëve, ne nuk duam që të gjithë ata të kenë të njëjtin lloj loje dhe aftësi. Nëse një sulmues i shpejtë nuk mund të na japë një gol, ne shkojmë në planin B. ta zëvendësojmë atë me një sulmues të mirë që mund të jetë i rrezikshëm kur kemi goditje këndore ose goditje të lira.

Nëse po flasim për diversifikim në investime, ne mund ta lidhim këtë me “mos i vendosni të gjitha paratë tuaja në një investim”. Për shkak se vlera e çdo aseti, që blini vjen me rrezikun e tregut, mund të bjerë.

Gjithmonë ka një ngjarje të papritur. Pra, duke përhapur paratë në një portofol investimesh nëpër asete të ndryshme, kjo mund të zvogëlojë rrezikun që të gjitha ato të bien në vlerë në të njëjtën kohë.

Fondi i Emergjencave

Një ekip fitues jo vetëm që ka shumë lojtarë super yje, por edhe thellësi të shkëlqyer në skuadrën e tij. Lojtarët e mirë në stol mund të ndihmojnë gjatë kohërave të vështira. Për shembull, kur nuk kemi bërë gola, ne mund të sjellim një sulmues më shumë për të ndihmuar në sulm.

Me këtë analogji të lojtarëve të mirë në stol, ne kemi nevojë për një fond emergjence për t’u përgatitur për surprizat e papritura financiare që mund të shfaqen në jetë. Shembull: Pandemia COVID-19.

Kostoja Oportune

A e keni ndjekur Euro 2020: Ndeshjen e parë të Kroacisë ndaj Anglisë? Kroacia humbi 1-0.

Por a mund të bënin më mirë për të parandaluar humbjen? Po, ata duhet të kishin një qendër-sulmues të duhur që mund të lidhte lojën sulmuese me lojtarët e mirë si Perisic dhe Modric.

Me këtë, le të themi se ata mund të bënin 1 gol, i cili do t’i çonte në një barazim dhe të merrnin 1 pikë në grup. Kjo 1 pikë është kostoja opportune që ata humbën kur nuk kishin qendër-sulmuesin e duhur.

Ky është risku që duhet të ndërmerrni në një vendim investimi dhe me kalimin e kohës dhe fitimin e përvojës do të kuptoni se mund të kishit bërë më mirë.

Lexoni: Çfarë po ndodh me sponsorët e Euro 2020?! Pas Ronaldos, Pogba e Locatelli bëjnë të njëjtin gjest

/raiz.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0