“Ethical Tech“ tema e konferencës Open Source

“Ethical Tech“ tema e konferencës Open Source


Kjo është një ftesë për të gjithë entuziastët e Open Source që duan të jenë pjesëmarrës në edicionin e 6-të Open Source Conference Albania, që do të mbahet më 18 dhe 19 Maj. Konferenca do të mbahet për të gjashtin vit radhazi, me qëllim promovimin e  ‘software freedom’, ‘open source software’, ‘online privacy’, ‘free culture’ dhe ‘open knowledge’, në nivel lokal dhe në Rajon.

Si në edicionet e mëparshme, konferenca synon të mbledhë folës nga vende dhe komunitete të ndryshme, për të ndarë njohuritë dhe për të shkëmbyer ide mbi interesat e përbashkëta: ‘teknologji të hapura’ dhe ‘të dhëna të hapura’.

Konferenca pritet të ketë një shumëllojshmëri bisedimesh dhe prezantimesh, Workshop-e dhe stenda informacioni në të dy ditët.

Mozilla, LibreOffice, Wikipedia, openSUSE, phpList, Nextcloud, janë disa nga projektet që OSCAL mirëpret çdo vit dhe pjesëmarrësit mund të njihen më mirë. Tema që do të trajtohet këtë vit është “ETHICAL TECH”. Makinat pa shoferë, inteligjenca artificiale, asistentë personale, algoritme, ekonomia e pushtetit të fuqizuar nga aplikacionet dhe luftërat me dronë dhe robotë.

Lexo:  OSCAL 2019, edicioni i VI-të vjen me 18 & 19 Maj në Tiranë

E kundërta ndodh! Rrjetet sociale tani po ndikojnë në zgjedhjet dhe demokracitë, ‘gadgets’ automatizojnë shtëpitë tona duke na spiunuar. Sikur kjo të mos jetë e mjaftueshme, platformat dhe aplikacionet ‘cool’ tashmë kanë krijuar një brez të të rinjve që luftojnë për mbijetesën e tyre financiare si pjesë e pjesëmarrjes së tyre në ‘gig economy’. Këtë vit është koha për një reflektim lidhur me çfarë është e nevojshme për teknologjinë.

Një mënyrë drejt këtij realiteti të ri dhe më të mirë është përdorimi i mjeteve FREE & Open Source! Ky edicion i OSCAL është një thirrje për të reflektuar rreth çfarë kemi nevojë. Le të vendosim midis “teknologjisë më të mirë” dhe “teknologjisë etike” që punon për ne, jo kundër nesh! Jeni të tronditur nga tema e nxehtë? Bëhu pjesë e edicionit të këtij viti duke aplikuar në: https://oscal.openlabs.cc/register/

Gjithkush, gjithnjë në kontakt me teknologjinë kualifikohet për t’u bërë pjesë e konferencës dhe për të ndarë përvojën e tij me publikun.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0