Ethereum pëson transformimin më të madh që nga krijimi - Business Magazine Albania

Ethereum pëson transformimin më të madh që nga krijimi

Riparimi masiv i Ethereum, i njohur si “The Merge”(Bashkimi) më në fund ka ndodhur, duke trasnformuar makinerinë digjitale, që qëndronte në thelb të kriptomonedhës së dytë më të madhe, në një sistem shumë më efikas në përdorimin e energjisë pas vitesh zhvillimi dhe vonesash.

Nuk ishte i vogël ndryshimi i drejtimit të një blockchain-i, nga metoda e njohur si prova e punës (proof-of-work), me një tjetër, të quajtur prova e aksioneve(proof-of-stake).

Lexo edhe: Cila do të jetë e ardhmja e tregut NFT? Si arriti dizajneri të monetizojë artin e tij digjital

Shpërblimi për këtë transformim është gjigand. Ethereum tani duhet të konsumojë 99.9% më pak energji. Është sikur Finlanda të mbyllë papritur rrjetin e saj të energjisë, sipas një vlerësimi.

Zhvilluesit e Ethereum thonë se përmirësimi do ta bëjë rrjetin më të sigurt dhe të shkallëzuae. Ai strehon një ekosistem prej 60 miliardë dollarësh të shkëmbimeve të kriptomonedhave, kompanive huadhënëse, tregjeve të tokenave jo të këmbyeshme (NFT) dhe aplikacioneve të tjera – gjithashtu .

CoinDesk

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0