Cila do të jetë e ardhmja e tregut NFT? Si arriti dizajneri të monetizojë artin e tij digjital - Business Magazine Albania

Cila do të jetë e ardhmja e tregut NFT? Si arriti dizajneri të monetizojë artin e tij digjital

Nga Sabina Iskurti,  

Prishila Gjoka

Buja e NFT-ve duket se ka shkelur në tokën shqiptare! 

Klarens Malluta është një artist shqiptar, i cili i ka dedikuar një pjesë të madhe të kohës së tij tregtimit të NFT-ve. Me një eksperiencë të gjatë në dizajnin grafik dhe videografi, ai na tregon se si zbuloi tregun e NFT-ve dhe vendosi të krijojë koleksionet e tij të artit, të shumëngjyrshme dhe abstrakte, të cilat, jo vetëm që u mirëpritën në tregjet e NFT-ve, por patën një sukses që për Klarensin ishte surprizues. I frymëzuar nga stili psychodelic, ai  përdor efekte me ngjyra të ndezura, duke synuar të krijojë copëza arti që duken estetikisht të bukura. Klarensi na tregon se rrugëtimi i tij drejt artit nisi që në fëmijërinë e hershme. Fillimisht si një hobi dhe një mënyrë për t’ju larguar përditshmërisë, më pas si një pasion që pak nga pak mori formën e një profesioni. Të kthesh pasionin në profesion është një nga shkallët më të larta të vetërealizimit. Për Klarensin ka qenë një rrugëtim sa sfidues po aq edhe i bukur.

Megjithëse mori një drejtim tjetër në fushën e shkollimit, kjo nuk e pengoi atë që të ndiqte pasionin e tij për artin grafik. Klarensi ka mbaruar Bachelorin në Universitetin Politeknik të Tiranës për Inxhinieri Elektronike. Studimet i vazhdoi më tej në Kanada për Power Engeneering. 

Në  periudhën e qëndrimit të tij në Kanada, ai mori një ofertë nga Adobe, ku duhet të punonte çdo muaj për të krijuar livestream-e nga ku mësonte të tjerët se si të përdornin photoshop-in. Por, duke qenë se viza studentore në Kanada nuk e lejonte të qëndronte atje si i punësuar, ai mori vendimin për t’u kthyer në Shqipëri, ku nisi dhe karrierën e tij në fushën e dizajnit grafik me punime për figura të njohura të skenës artistike shqiptare.Në fund të vitit 2019, Klarensi u njoh me botën e NFT-ve. Duke parë artistë të ndryshëm që krijonin punime të ngjashme me punimet e tij dhe i shisnin në platforma të ndryshme për shuma marramendëse, ai nisi të bënte kërkimet e duhura rreth asaj se çfarë ishin NFT-të, përse shiteshin kaq shtrenjtë, si funksiononin dhe si mund të bëheshe pjesë e tyre.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0