ESA dhe NASA bashkojnë forcat për të devijuar një asteroid të rrezikshëm për Tokën

Nëse një asteroid do të godiste Tokën, kjo do të shkaktonte një katastrofë globale. Agjencia Europiane e Hapësirës (ESA) dhe NASA kanë bashkuar forcat së fundmi si pjesë e një projekti të përbashkët për të eksploruar se si mund të devijohet asteroidi, nëse drejtohet drejt planetit tonë. Të dy kompanitë kanë nënshkruar një kontratë prej 129.4 milion euro për bashkëpunim me misionin Hera të planifikuar për në vitin 2024.

Hera do të veprojë së bashku me Testin e Dyfishuar të Asteroideve të NASA-s, ose DART – i cili pritet të nisë në qershor 2021. Italia është midis shtatë vendet partnere të misionit, së bashku me Belgjikën, Luksemburgun, Portugalinë, Republikën Çeke, Rumaninë dhe Spanjën. Marrëveshja për misionin Hera është “jashtëzakonisht domethënëse sepse është kurorëzimi i idesë së propozuar shumë vite më pare nga italiani Andrea Milani, një nga ekspertët kryesorë ndërkombëtarë të asteroideve, i cili ndërroi jetë në 2018 “ – tha Franco Ongaro, drejtori i teknologjisë, inxhinierisë dhe cilësisë së ESA dhe drejtuesi i qendrës për shkencës dhe teknologjisë së ESA (Estec).

LEXO: NASA gjen mënyrën si të mposhtim koronavirusin, ja pajisja që na vjen në ndihmë

Kontrata u nënshkrua në Gjermani nga Ongaro, kontraktori i parë i konsorciumit Hera. Me nënshkrimin e sotëm, Europa është e gatshme të bashkëpunojë me NASA në një nga misionet më ambicioze hapësinore, deri më tani të imagjinuar vetëm nga trillimet shkencore.

HuffPost

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale