Ende asnjë kompani për ndërtimin e unazës së re


Plot tre muaj protestë! Kjo është situata aktuale në zonën e Astirit. Protestohet çdo ditë në orën 5 pasdite, për shkak të një urdhri të nxjerrë nga qeveria, me qëllim prishjen e shtëpive dhe bizneseve të tyre për t’i hapur rrugë ndërtimit të Unazës.

Qeveria në deklaratat e saj, është shprehur se  banorëve do t’u mundësohet strehim në banesat sociale të shtetit, ose një bonus qeraje i financuar 50% nga bashkia dhe 50% nga qeveria. Kjo situatë ka ngjallur kundërshtime tek banorët e zonës se Astirit, të cilët shprehen herë pas here në deklarata për mediat, se do t’i mbrojnë me jetë shtëpitë e tyre.

Pas mashtrimit të zbuluar të kompanisë fituese “DH Albania”, tenderi u anulua dhe u rihap sërish nga ARRSH.

Në një deklaratë për mediat, Drejtoresha e ARRSH-së Sonila Qato ka bërë ditur se janë skualifikuar të gjitha kompanitë ofertuese nga tenderimi. Sipas saj, të gjitha kompanitë që kanë bërë ofertat e tyre për ndërtimin e këtij projekti, janë plotësisht në mospërputhje me kriteret e kërkuara nga ARSH.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale