Ende asnjë kompani për ndërtimin e unazës së re - Business Magazine Albania

Ende asnjë kompani për ndërtimin e unazës së re

Plot tre muaj protestë! Kjo është situata aktuale në zonën e Astirit. Protestohet çdo ditë në orën 5 pasdite, për shkak të një urdhri të nxjerrë nga qeveria, me qëllim prishjen e shtëpive dhe bizneseve të tyre për t’i hapur rrugë ndërtimit të Unazës.

Qeveria në deklaratat e saj, është shprehur se  banorëve do t’u mundësohet strehim në banesat sociale të shtetit, ose një bonus qeraje i financuar 50% nga bashkia dhe 50% nga qeveria. Kjo situatë ka ngjallur kundërshtime tek banorët e zonës se Astirit, të cilët shprehen herë pas here në deklarata për mediat, se do t’i mbrojnë me jetë shtëpitë e tyre.

Pas mashtrimit të zbuluar të kompanisë fituese “DH Albania”, tenderi u anulua dhe u rihap sërish nga ARRSH.

Në një deklaratë për mediat, Drejtoresha e ARRSH-së Sonila Qato ka bërë ditur se janë skualifikuar të gjitha kompanitë ofertuese nga tenderimi. Sipas saj, të gjitha kompanitë që kanë bërë ofertat e tyre për ndërtimin e këtij projekti, janë plotësisht në mospërputhje me kriteret e kërkuara nga ARSH.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0