Elon Musk të rinjve ambiciozë: "Aftësitë vlejnë më shumë se diploma"

Elon Musk të rinjve ambiciozë: “Aftësitë vlejnë më shumë se diploma”


Nëse vini nga një background i caktuar, një diplomë e mirë është gjëja më e rëndësishme në botë. Çdo gjë që ju bëni, qoftë dhe infermeri lidhet me diplomën me kapakë të mëdhenj nga universiteti juaj i ëndrrave.

Sipërmarrësi Elon Musk ka një mesazh si për të rinjtë e fiksuar pas diplomës edhe për kompanitë që përzgjedhin të punësojnë ata: Qetësohuni!

I pyetur gjatë një interviste në vitin 2014 për diplomat e universitetit që ai merr në kosideratë gjatë rekrutimit, Musk shpjegoi se edhe pse të dhënat mund të jenë një tregues i mirë për aftësitë e dikujt, ato nuk janë përcaktuese të arritjeve të atij personi.

Si të lulëzosh pa një diplomë.

Filozofia e punësimit nga menaxherët është shumë e thjeshtë: diploma është një tregues i mirë, por jo gjithmonë. Ju do të përfundoni duke paguar më shumë për njerëzit tuaj nga sa ju nevojitet dhe do të humbisni talentet e vërtet.

Musk beson se, nëse e konsumoni gjithë energjinë tuaj tek notat dhe diploma, ju nuk po fokusoheni mjaftueshëm në atë që vërtet ka rëndësi, që janë aftësitë dhe përmirësimi i tyre gjatë gjithë karrierës.

Naval Ravikant, bashkë-themelues i AngelList, ka tre këshilla për ata që  mendojnë ndryshe:

  1.  Çfarë të studiojmë dhe si ta studiojmë është më e rëndësishme sesa ku ta studiojmë dhe për sa kohë.
  2. Mësuesit më të mirë janë në internet. Librat më të mirë janë në internet. Kolegët më të mirë janë në internet.
  3. Mjetet për mësim janë të bollshme. Ndërsa dëshira për të mësuar është e pakët.

Pra, mos e humbisni pyllin për diplomat. Po, notat janë shumë të këndshme, por kjo copë letre e shtrenjtë nuk është gjithçka. Çmimi i vërtetë në jetë nuk është letra pas emrit tuaj, është aftësia për të bërë gjëra të mrekullueshme. Për këtë nuk kërkohet shkolla. Duhet vetëm Pasioni.

/Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0