Elon Musk tani dëshiron ta bombardojë Marsin » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 17/08/2019

Elon Musk tani dëshiron ta bombardojë Marsin

Share
nga Eridon Elshani
Gus 17, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Seriozisht: ai me të vërtetë dëshiron të hedhë një bombë të madhe bërthamore në Planetin e Kuq. Ai përdori Twitter-in për të shfaqur entuziazmin për idenë e tij.

Edhe pse Musk nuk e sqaroi pse dëshiron të rrezikojë aq shumë duke dërguar një bombë bërthamore në hapësirë dhe ta shpërthejë atë në një planet që shkencëtarët po e hetojnë në mënyrë aktive për mundësinë e ekzistimit të shenjave të jetës antike, ky plan ka të ngjarë të ketë të bëjë me ëndrrën e tij për të kolonizuar Marsin dhe për të shpëtuar njerëzimin.

Elon Musk për herë të parë sugjeroi bombardimin e Marsit në vitin 2015, kur argumentoi se përdorimi i bombave për të shkatërruar polet e planetit do të lironte mjaftueshëm dioksid karboni për të rritur temperaturën atmosferike të Marsit  dhe për ta bërë atë të njëjtë me temperaturën e Tokës, megjithëse shkencëtarët paralajmëruan se plani as nuk do t’i afrohej realizimit.

Megjithatë, Musk ka filluar ta mbështesë fuqishëm idenë e tij – dhe madje sugjeroi në një tweet të radhës se ai do të fillonte të shiste bluza me mesazhin “Ta bombardojmë Marsin”.

FuturismEvente

Një hap drejt Suksesit!

Dhjetor 14, 2019
09:00 - 17:00