Elon Musk po kërkon të mbledhë 1 miliard dollarë për xAI - Business Magazine Albania

Elon Musk po kërkon të mbledhë 1 miliard dollarë për xAI

Elon Musk po kërkon të mbledhë 1/44 e një Twitter-i për kompaninë e tij të AI, xAI. Me fjalë të tjera, njeriu pas Tesla, SpaceX dhe X po kërkon 1 miliard dollarë financim për sipërmarrjen e tij të ardhshme.

Sipas një dosjeje të SEC, Musk ka mbledhur rreth 135 milionë dollarë deri më tani nga katër investitorë të paidentifikuar, me shitjen e parë të ndodhur më 29 nëntor. Kjo do të thotë se ai ka ende rreth 865 milionë dollarë për të shkuar për të përmbushur objektivin e tij prej 1 miliard dollarësh.

Deri më tani, xAI është duke punuar në Grok, që është përgjigja e Musk ndaj ChatGPT të OpenAI, Bard të Google ose Claude të Anthropic. Sipas faqes së saj të internetit, Grok do të ketë një “rrezë rebele” dhe do t’u përgjigjet pyetjeve “pikante” me të cilat nuk përfshihen robotët e tjerë të AI. Produkti ka qenë në zhvillim vetëm për dy muaj, por supozohet se së shpejti do të dalë në beta për abonentët e X Premium+. Një diferencues më i rëndësishëm për robotin është se ai planifikon të përditësohet me njohuritë në kohë reale të postuara në X. Por që kjo veçori të veçojë Grokun nga konkurrenca, do të duhet të jetë mjaft i zgjuar për të dalluar lajmet e vërteta në X dhe dezinformatat.

Lexo edhe: Mësimi që na jep Musk në lidhje me ambiciet e Bezos në fushën hapsinore

Musk ishte një bashkëthemelues i OpenAI, por u largua nga bordi në 2018; Kohët e fundit, Musk ka qenë kritik ndaj OpenAI, veçanërisht pasi shkarkoi, më pas ri-punësoi CEO Sam Altman në nëntor, duke shkaktuar konfuzion masiv dhe shqetësim brenda industrisë së AI.

Nuk është diçka e vogël të grumbullosh 865 milionë dollarë të tjerë, por si një nga njerëzit më të fuqishëm në teknologji, Musk është me siguri i gatshëm për sfidën… për sa kohë që investitorët e mundshëm nuk janë trembur nga (keq)menaxhimi i tij i X.

techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0