Elon Musk përballet me një luftë të gjatë ligjore me Twitter - Business Magazine Albania

Elon Musk përballet me një luftë të gjatë ligjore me Twitter

luftë ligjore

Miliarderi Elon Musk të premten u tërhoq nga marrëveshja e tij prej 44 miliardë dollarësh për të blerë Twitter, duke përmendur mosmarrëveshjet e vazhdueshme mbi numrin e llogarive të padëshiruara në platformë.

Ndërsa Musk mund të dëshirojë t’i japë fund ofertës së tij për Twitter, largimi nuk është aq i lehtë, sipas ekspertëve ligjorë. Musk mund të ketë një betejë të gjatë përpara me Twitter në gjykatë.

Bordi i Twitter është në një pozitë shumë të vështirë, tha Ann Lipton, një profesore e qeverisjes së korporatave në Shkollën Juridike Tulane. “Ata nuk mund të thonë thjesht, ‘Elon ne do të të lejojmë të ulësh çmimin me 20 dollarë për aksion, ose do të pranojmë të largohemi nëse thjesht paguan tarifën e twrheqjes miliarda dollarëshe. Twitter thjesht nuk është në gjendje ta bëjë këtë.”

Lexoni: Elon Musk i quan algoritmet e lajmeve në Twitter ‘manipuluese’

Të bësh këtë do të rrezikonte të shkaktonte një padi nga aksionerët e Twitter, shtoi ajo. Aksionerët e Twitter kanë ngritur tashmë një padi kundër kompanisë dhe vetë Elon Musk për marrëveshjen kaotike.

Marrëveshjet e bashkimit janë shumë të vështira të prishen dhe Musk duket se ka ofruar prova të pamjaftueshme për të mbështetur pretendimet e tij se Twitter gënjeu për numrat e padëshiruara të llogarive, tha Lipton.

Ndërkohë, kryetari i Twitter, Bret Taylor, ka premtuar se bordi i kompanisë do të ndërmarrë veprime ligjore kundër Musk.

“Bordi i Twitter është i përkushtuar për mbylljen e transaksionit me çmimin dhe kushtet e dakorduara me zotin Musk dhe planifikon të ndjekë veprime ligjore për të zbatuar marrëveshjen e bashkimit”, shkroi Taylor në një postim në Twitter.

“Ne kemi besim se do të mbizotërojmë në Gjykatën e Kancelarit të Delaware,” shtoi Taylor, duke iu referuar një gjykate të Delaware që zgjidh mosmarrëveshjet midis bizneseve.

Musk nënshkroi në prill marrëveshjen ligjore të blerjes së Twitter për 54.20 dollarë për aksion. Marrëveshja thotë se nëse secila palë e prish marrëveshjen, do t’i kërkohet të paguajë një tarifë ndarjeje prej 1 miliard dollarësh.

Jo shumw gjatë pasi u arrit marrëveshja, Musk la të kuptohet se ai kishte tjetër qëndrim për marrëveshjen. Në maj, Musk tha se vendosi ta linte “në pritje”  blerjen e tij të Twitter-it pasi   kompania tha se rreth 5% e përdoruesve të saj aktivë ditorë janë llogari të padëshiruara. Twitter ka vazhduar të ndajë informacione me Musk, duke përfshirë kthimin e “firehhose”-it të tij, rrymën e përditshme të tweet-eve që rrjedhin nëpër platformë.

Në një letër të premten, avokatët e Musk akuzuan Twitter-in për një “shkelje materiale të dispozitave të shumta” të marrëveshjes dhe pretenduan se kompania bëri “përfaqësime të rreme dhe mashtruese” në lidhje me përhapjen e llogarive të rreme në platformën e saj.

“Ka shumë arsye për të dyshuar se Twitter ka bërë keqinterpretime të tilla, por edhe nëse ka bërë, kjo nuk është arsye për të anulluar marrëveshjen e bashkimit” tha Lipton në një intervistë.

Në mënyrë që të ketë një “shkelje materiale” të marrëveshjes, Musk do të duhet të provojë se Twitter bëri deklarata të rreme që ishin aq skandaloze sa do të kishin një ndikim afatgjatë në potencialin e fitimeve të kompanisë, tha Lipton.

“Ai nuk ka paraqitur prova se ky është rasti,” shtoi ajo.

Twitter duket se ka avantazh ndërsa drama e marrëveshjes shkon drejt gjykatës, tha Lipton. Marrëveshja e bashkimit përfshin një “klauzolë specifike të performancës”, e cila thotë se Twitter ka të drejtë të padisë Musk për ta detyruar atë të vazhdojë me marrëveshjen, për sa kohë që ai ka ende financimin e borxhit.

Në ditët në vijim, Twitter pritet të ngrejë një padi dhe do t’i kërkojë gjykatësit të vendosë nëse ai ka shkelur kushtet e marrëveshjes, më pas të urdhërojë Musk të “përmbushë detyrimet sipas kontratës”, tha Brian Quinn, profesor në Shkollën Juridike të Kolegjit të Bostonit.

Pas kësaj, të dyja palët duhet të dërgojnë argumentet e tyre në gjykatë. Por, Musk dhe Twitter mund të arrijnë edhe një marrëveshje.

Twitter mund të pajtohet me një ndryshim të vogël në çmimin e marrëveshjes prej 54,20 dollarë për aksion, në mënyrë që të shmangë proceset gjyqësore, tha Lipton. Kjo mund të mos u pëlqejë aksionerëve të Twitter-it, por blerja e aksioneve nga Musk përfaqëson një premium 38% ndaj çmimit prej mbi 39 dollarësh të kompanisë më 1 prill 2022 (dita e fundit e tregtimit përpara se Musk të zbulonte rreth 9% të aksioneve të tij në firmë).

Lexoni: Musk në “luftë” me Twitter. Nuk e blen kompaninë, nëse nuk merr informacion për llogaritë false

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0