Elon Musk parashikon Luftën e Tretë Botërore
Përditësuar së fundmi: 05/09/2017

Elon Musk parashikon Luftën e Tretë Botërore

Share
nga Neada Muçaj
Sht 05, 2017

Elon Musk paralajmëroi sërish se inteligjenca artificiale mund të jetë kërcënimi më i madh për ekzistencën e njerëzimit, këtë herë duke shtuar se mund të nisë Luftën e Tretë Botërore.

Kjo mundësi duket se rëndon mjaft në mendjen e Musk, pasi shefi i kompanive “Space X”, “Tesla” dhe “Boring” e bëri paralajmërimin e tij në “Twitter” në orën 2:33 të mëngjesit.

“Koreja e Veriut duhet të jetë shqetësimi i fundit në listë për sa i përket rrezikut që i kanoset ekzistencës tonë”, tha Musk në një nga postimet e tij në Twitter.

Duket se frika e Musk u shtua pas një deklarate të Vladimir Putinit se, inteligjenca artificiale është e ardhmja jo vetëm për Rusinë, por për të gjithë njerëzimin. Presidenti rus deklaroi se kushdo që bëhet udhëheqës në këtë fushë do të sundojë botën.

Musk, në postimin e tij tha se nuk është i shqetësuar se luftën do ta nisë një udhëheqës njerëzor, por një inteligjencë artificiale tepër e kujdesshme, që mund të vendosë se “të sulmosh i pari është rruga më e mirë drejt fitores”.

Sipas Musk, nëse hapet “kutia e Pandorës” përsa i takon inteligjencës artificiale, do të jetë e vështirë të mbyllet.

Miliarderi inovator është prej kohësh një prej zërave më të fuqishëm kundër inteligjencës artificiale dhe së fundmi ishte një prej 100 personave që firmosën një peticion, ku i bëhet thirrje OKB-së të ndalojë armët vdekjeprurëse autonome.

Lexoni: Elon Musk: Inteligjenca Artificiale, një kërcënim për njerëzimin

Të tjerë që mbështesin idetë e Musk për rrezikun që sjell inteligjenca artificiale janë emra të njohur në botën e teknologjisë dhe shkencës, si Bill Gates apo Stephen Hawkins.

/Money


Evente

Money Mastery Prishtina

Tetor 18, 2018
8 PM – 9:30 PM