Elon Musk: Fabrikat e reja të Tesla po humbasin miliona - Business Magazine Albania

Elon Musk: Fabrikat e reja të Tesla po humbasin miliona

Elon Musk ka thënë se fabrikat Tesla-s në Gjermani dhe SHBA po humbasin miliarda dollarë, për shkak të mungesës së baterive dhe ndërprerjeve të furnizimit në Kinë.

Bllokimi si pasojë e Covid-19 në Kinë këtë vit, ka prekur dhe Shangain, ku Tesla ka një fabrikë të madhe. Kjo e ka bërë më të vështirë punën e kompanisë. Më parë, Musk ka paralajmëruar shkurtime të vendeve të punës në firmë.

Lexo: Suksesi kërkon sakrifica. Çfarë jeni të gatshëm të hiqni dorë?

Në një intervistë me Tesla Owners of Silicon Valley,  ai tha se, “fabrikat po humbasin miliarda dollarë tani. Ka shumë shpenzime dhe pothuajse asnjë prodhim”.

Musk theksoi se fabrikat kanë luftuar gjatë kësa periudhe për të rritur prodhimin që kur u hapën në fillim të këtij viti. Autoritetet në Kinë bllokuan disa qytete në fillim të vitit si përgjigje e rritjes së rasteve me Covid-19.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0