Elevator Lab: Raiffeisen Bank Shqipëri dhe Kosovë mbyllin me sukses programin “Sfida Rajonale Elevator Lab 2019”


Raiffeisen Bank Shqipëri ka mbyllur me sukses mbrëmjen e 13 Qershorit programin “Sfida Rajonale Elevator Lab Shqipëri & Kosovë 2019” në bashkëpunim me Raiffeisen Bank në Kosovë. 15 startupet pjesëmarrëse paraqitën prezantimet (pitche) përpara jurisë dhe fitues u zgjodh AILand, prezantuar nga Gentjan Zotaj, i cili shpjegoi që aplikacioni ndihmon klientët, përmes thjeshtimit të komunikimit me bankat duke i lënë klientët të flasin në mënyrën se si ata janë mësuar të financojnë nevojat e tyre. Ndërkohë vendi i dytë u shpall fitues Qëndresa Hoti, nga Kosova, ShefNoMore i cili konsiston në pagesat online. Fokusi kryesor fillimisht janë baret dhe restorantet, ku përmes një bar kodi, që do të ngjitet në secilën tavolinë, i lidhur me lokalin përmes këtij aplikacioni do të bëhet pagesa e asaj që konsumuat në restorant. Vendi i tretë u shpall Alban Afmeti me projektin Squadin, e cila është një platformë rekrutimi që organizon dhe automatizon procesin e rekrutimit për një kompani. Me anë të Squadin, çdo kompani mund të kufizojë gjithçka duke filluar nga njoftimet, testimet e aplikantëve, etj.

Lexoni: Prezantohet “Sfida Rajonale Elevator Lab Shqipëri & Kosovë” në universitete

Për të dytin vit radhazi Raiffeisen Bank organizoi këtë program, i cili hapi raundin e dytë të aplikimeve me datë 7 Maj dhe përgjatë 3 javëve ju bëri thirrje të gjithë të interesuarve, start-upve, etj të aplikonin me idetë dhe zgjidhjet e tyre në 6 fushat e interesit dhe më gjerë. Gjatë kësaj periudhe u organizuan aktivitete të ndryshme prezantuese në Universitete të ndryshme në Tiranë si dhe përgjatë aktivitetit Startup Grind Tirana.

Të pranishëm në eventin final ishin dhe Drejtori i Përgjithshëm i Raiffeisen Bank Shqipëri z.Christian Canacaris dhe Drejtori i Përgjithshëm i Raiffeisen Kosovë, z. Robert Wright.

Në fjalën e tij përshëndetëse z. Canacaris tha, “Elevator Lab është një program partneriteti fintech, i cili është më i madhi në Europën Qendrore dhe Lindore, i cili zhvillon raundin e tretë që prej fillimit të tij në vitin 2017. Të angazhuar drejt inovacionit dhe për t’i shërbyer më mirë klientëve tanë, ne po e prezantojmë këtë program për të dytin vit, po kësaj here në të dy tregjet Shqipëri dhe Kosovë pas një raundi të parë shumë të suksesshëm gjatë vitit 2018. Kjo është një mundësi e shkëlqyer për një partneritet të gjerë në grup, ku ne jemi shumë të kënaqur t’i japim komunitetit rajonale në këto dy vende. Raiffeisen Bank në Shqipëri është në transformim të vazhdueshëm dixhital dhe ne gjithmonë do të mbështesim projektet teknologjike që do të ndihmojnë në përmirësimin e shërbimit ndaj klientëve tanë dhe performancën tonë si bankë”.

“Programi i “Elevator Lab”, i mundësuar nga Raiffeisen Bank, është programi më i madh i partneritetit të kompanive fintech në Europën Qendrore dhe Lindore. Programi është në kërkim të zgjidhjeve inovatore të reja për të zhvilluar së bashku biznesin e nesërm bankar. Pasi të jetë përzgjedhur, komuniteti i startupve do të kenë mundësin e zhvillimit të biznesit të tyre këtu në nivel lokal me Raiffeisen Kosovë dhe Raiffeisen Shqipëri dhe potencialisht në të gjithë rajonin e Europës Qendrore dhe Lindore ku vepron Raiffeisen. Nga sfida e vitit të kaluar për Kosovën, ne kemi nisur partneritet të suksesshëm me fintech-un fitues AR Vision në RBKO”, shtoi Z.Wright gjatë fjalimit të tij.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale