Elevator Lab prezantohet gjatë eventit “Paneli i Karrierës SalesForce”

Elevator Lab prezantohet gjatë eventit “Paneli i Karrierës SalesForce”

Elevator Lab

Të premten, më 9 tetor, SalesForce Albania zhvilloi eventin “Paneli i Karrierës Salesforce”. Paneli përbëhej nga Trailblazers me përvojë dhe të rinj që ndanë udhëtimin, rrugën e karrierës dhe këshillat për gjetjen e një pune në ekosistemin Salesforce.

Paneli përbëhej nga: Gianluca Ciminata, themelues dhe CEO i kompanisë DOT (Digital on Things), Brisilda Hitaj, e cila punon pranë kompanisë ndërkombëtare Mozenda, Renato Civili, bashkë-themelues dhe CEO i Digital Academy Albania, Dorian Kane, administrator i SalesForce dhe Anila Sallata, përfaqëusese e bankës Raiffeisen në Shqipëri.

Eventi u zhvillua në ambientët e InnoSpace Tirana. Të interesuarit kishin mundësi ta ndiqnin eventin edhe online, në platformën Google Meet.

Elevator Lab

Të pranishëm në event ishin antarë të komunitetit SalesForce dhe të rinj të apasionuar pas teknologjisë. Eventi u moderua nga Marilo Meta, themelues dhe president i LDA Balkan dhe Besmira Amuli, menaxhere projektesh pranë AWS.

Gjatë eventit, Anila Sallata, përfaqësuese e Raiffeisen Bank prezantoi programin “Elevator Lab Kosovë & Shqipëri 2020”.

Elevator Lab

Programi “Elevator Lab” është një program inovativ, i cili për herë të parë u prezantua në qershor të vitit 2017 nga Raiffeisen Bank International (RBI) në Vjenë, pjesë e të cilit ishin edhe të gjitha bankat e rrjetit RBI, duke përfshirë këtu edhe Raiffeisen Bank në Kosovë dhe Shqipëri.

Elevator Lab” është bërë tashmë akseleratori fintech më i madh në Evropën Qendrore dhe Lindore. Prandaj, zbatimi i këtij programi edhe në Kosovë e Shqipëri paraqet një mundësi të veçantë për komunitetin fintech dhe startup që veprojnë në këto dy vende të konkurrojnë dhe të përfitojnë një përvojë të re duke bashkëpunuar me profesionistë të fushave të ndryshme bankare.

Të gjithë të interesuarit mund të aplikojnë më idetë dhe zgjidhjet e tyre në këto fusha:

Retail (Retail Banking)

Korporatë (Corporate Banking)

Tregjet Kapitale (Capital Markets)

dhe zgjidhje të tjera inovative bankare.

Lexoni: Raiffeisen Bank në Kosovë dhe Shqipëri prezantojnë programin e përbashkët “Elevator Lab 2020”

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0